Заменик министра иностраних послова Русије Сергеј Рјабков је нагласио да „Москва разматра тај корак који игнорише истинске и реалне узроке присуства ограниченог руског војног контингента на Дњестру, као још један у низу непријатељских потеза које у последње време у Кишињеву предузимају противници позитивних промена у руско-молдавским односима“.
Министарство иностраних послова Русије је навело да „иницијатори тих дејстава, која нису у складу са очекивањима знатног броја молдавских грађана, треба да признају да је реч о неизбежном негативном утицају како на билатералну сарадњу, тако и на процес решавања кризе у Придњестровљу“.
На територији Придњестровља налази се оперативна група руске војске. Реч је о војној групи која је након распада Совјетског Савеза прешла у надлежност Русије. Главни задатак те оперативне групе су мировна мисија и заштита складишта са муницијом.
Шездесет одсто житеља Придњестровља чине Руси и Украјинци. Тај регион је тражио излазак из састава Молдавске ССР још пре распада Совјетског Савеза страхујући да ће се на таласу национализма Молдавија ујединити са Румунијом.
После неуспешног покушаја молдавских власти да на силу реше проблем 1992. године Придњестровље је постало територија која практично није под контролом Кишињева.