Акредитацију су тражила три новинара и они су одбијени без објашњења. Агенција се први пут суочила са таквим ограничавањима праћења догађаја на министарском нивоу под окриљем ЕУ.“
„То је очигледно озбиљан напад на слободу медија“, изјавио је Гутереш Спутњику.
„Европска федерација новинара и Међународна федерација новинара одлучили су да објаве обавештење о овом случају на онлајн-платформи савета Европе за заштиту новинара. У пракси то значи да ће генерални секретар Савета Европе затражити од естонске Владе објашњење о овом случају“, додао је генерални секретар Европске федерације новинара.
„Радује што, осим Естоније, у ЕУ има још пар десетина држава. Многе од њих се, као што смо видели, мењају. Посебно хвала господину Гутерешу што је, ризикујући да га прогласе старомодним, дозволио себи да се заложи за слободу европске говора“, прокоментарисала је главна уредница „Русије Севодња“ Маргарита Симоњан изјаву Гутереша.
Новинарска федерација је одбијање Талина да изда акредитације руским новинарима ставила на 2. ниво претње слободи медија.
Власти балтичких држава, у контексту изјава о борби против „руске пропаганде“, отежавају рад руских медија. Тако 12. априла 2017. године у Естонију нису пустили камермана телевизије „Рен“ Иљу Омељченка који је допутовао у Талин ради праћења форума „Отворена Русија".
Полиција је саопштила да је Омељченко погрешно дефинисао циљ свог путовања.
У новембру 2016. године литванска комисија за телевизију и радио донела је одлуку да на три месеца обустави пренос руске телевизије РТР Планета. Из Литваније је била протерана новинарска група државне телевизије „Русија“ Павла Зарубина.