Да ли је повратком српских дипломата у Скопље стављена тачка на потенцијалне инциденте Београд и Скопља, или је ово само затишје пред буру? Скопље и нова Влада Зорана Заева чини се да су одмах по доласку на власт отворили фронт према Србији, иако за то нису имали разлога, јер је Србија једини комшија Македоније који нема територијалне претензије према њој, попут Бугара, Грка, Албанаца…
Наталија Ивчева, политиколог из Скопља, за Спутњик каже да се промена односа између Македоније и Србије десила са променом власти у Скопљу.
„Ако имамо у виду да је ова Влада дошла како је дошла, без воље народа, без победе на изборима, него по жељи странаца, онда можемо да гарантујемо да је и ово нарушавање односа само део сценарија који се спроводи у Македонији. Кад кажем сценарио, мислим на ово све што треба да се заврши, односно, све оно што смета америчком ставу у вези са Балканом. Свака политика на Балкану која није у сагласности са тим, према америчком мишљењу треба да доживи оно што је доживела Македонија. Оно што се десило код нас треба да се деси и код вас (у Србији)“, мишљења је наша саговорница.
Она каже да је македонској јавности јасно ко је и шта је њихов премијер, јер је прихватио све услове, посебно од Албанаца, како би дошао на власт, па чак и да Македонија изгуби и своје име и своју територију. Заев, истиче она, верује да је тако добар играч да сценарио који је спровео у Македонији, можда може да буде примењен и на Србију.
„Ово што сад изгледа као да се односи враћају у нормалу само је затишје пред буру. Није тачно да ништа није нарушено у односима“, каже Ивчева.
На питање зашто је Београд постао, да се тако изразимо, мета скопске политике и колико у свему томе има утицаја Америке, као и да ли се у позадини свега налазе добри односи Србије и Русије које неко жели да поквари, Ивчева каже следеће:
„Американци и НАТО су су своје расположење показали током бомбардовања Србије. После тога јасно је да они не могу тек тако, директно да изразе своју политику у вези са Србијом, као што то могу код нас, или као што су могли у Црној Гори. Мислим да прислушкивањем, дакле познатим америчким методама које могу да примене, покушавају да систем у Србији и Вучића замене са неким њиховим играчима како би спровели оно што хоће само због руског утицаја за које се боје да је велики у Србији“, наглашава наша саговорница.
Она подсећа да су се Американци највише плашили да у Македонији не „превлада“ руски утицај и управо због тога је и била наметнута политичка криза у Скопљу. Ивчева наглашава да је опасност у томе што се тај страх не односи само на Македонију, већ на цео Балкан.