„Ко увриједи Кину, биће убијен, без обзира гдје се сакрио“ — слоган је филма који је у најмногољуднијој земљи свијета срушио све рекорде, а према медијским извјештајима, читава ствар је отишла толико далеко да су Кинези одмах након филма почели и масовно да се пријављују у војску.
Кинески акциони филм „Вучји ратник“ има прилично једноставну радњу. Влада те земље шаље свог неустрашивог специјалца како би спасао кинеског бизнисмена заробљеног у афричкој земљи коју разара грађански рат.
На том путу, звијезда филма Ву Јинг убија на стотине побуњеника и западних плаћеника. Британски Би-Би-Си није био превише одушевљен овим остварењем, па коснтатује да се ради о обичној копији холивудских акционих филмова са једином разликом — да спаситељи свијета овога пута нису Американци, већ Кинези. Наравно, Британци и не могу бити одушевљени, јер одлично схватају да се у оваквим случајевима не ради само о филму, већ да је суштински у питању слање једне озбиљније поруке.
А та порука гласи — Кина је данас спремна да брани своје интересе на било којој тачки земљиног шара. И то она сада и без устезања поручује. Интересантан детаљ је и да кинески медији преносе да је филм инспирисан евакуацијом кинеских цивила из Либије и Јемена која је изведена уз асистенцију војске. Оно што је до данас мање медијски потенцирано јесте свакако чињеница да је операција насилног свргавања Гадафија од стране Запада за свој скривени циљ имала и истјеривање Кине из Либије, која је у тој земљи имала озбиљне комерцијалне интрересе.
На сопствену жалост, Запад у томе није имао значајнијег успјеха, а нарочито је био безуспјешан у сузбијању кинеског утицаја широм Африке, гдје, захваљујући добро осмишљеном плану куповине ресурса, Пекинг данас постаје доминантна сила на континенту. Ништа мање није занимљив ни детаљ који је Кинезима такође послужио као инспирација за поменути филм, а везан је за њихово протјеривање из Јемена.
На само 20 километара са друге стране обале Јемена налази се Џибути, оскудна афричка земља, али са стратешки важним положајем који осигурава контролу најважнијих свјетских поморско-трговачких путева, и у којој је Кина недавно отворила своју војну базу.
Нема више никакве дилеме, Кина као водећа трговачка сила не жели више да препусти случају контролу кључних поморских праваца и пролаза, па је одлучна да и на том плану значајно повећа своје присуство. За то се бори и кинематографијом.