„Биро тренутно разматра око 80.000 захтева за азил (2016. године било је 85.726 таквих пријава, што је за 13,3 одсто више него 2015. године), а само око пет одсто се вратило кући“, рекао је Франсоа Генок француски Спутњик.
„Француске власти не раде довољно за смештај и заштиту миграната који долазе, и одраслих и деце. Ова мера неће решити проблем смештаја миграната у Француској“, додао је он.
Раније је министар унутрашњих послова Жерар Коломб најавио да ће владина исплата избеглицама које излазе из земље бити повећана са 1.000 на 2.500 евра пре 31. децембра 2017. године.
Запослени у Бироу нуде новац мигрантима који долазе у Кале и помажу онима који пристану да се врате да заврше излазне формалности и гледајући да сваком буде исплаћено 2.500 евра по његовом доласку кући.
„Неки мигранти одлазе зато што нису задовољни условима који су им понуђени у Европи. Други се исељавају, јер се ситуација у њиховим земљама побољшала. Неки одлазе јер су исцрпљени и очајни. То смо имали у Калеу пре него што је камп (Џунгла) разрушен прошле јесени: 30-ак Авганистанаца и неколико Пакистанаца сваке недеље је пристајало да се врати кући“, рекао је Генок.
Он је додао је да са 2.500 евра у џепу мигранти више не би били присиљени да се врате кући празних руку и чак би могли да започну посао у својим домовинама.
„Новац им се даје или на аеродрому или по доласку кући. Проблем је, међутим, да би они који су већ документовани у Италији могли да дођу у Француску, добију новац и врате се у Италију. Такође, неки од оних који добију новац и врате се кући могли би да буду у искушењу да поново крену у Европу“, нагласио је Генок.
Стотине хиљада миграната долази у Европу у нади да ће избећи конфликт и сиромаштво у својим отаџбинама.
Министарство унутрашњих послова Француске саопштило је 11. јула да је Француска примила 85.726 захтева за азил 2016. године, што је повећање у односу на 80.075 захтева 2015. године.