Каква је будућност обновљивих извора енергије у светлу климатских промена у Србији и региону? Да ли ће планетарна акција против климатских промена довести до енергетске транзиције која ће заиста довести до преласка са традиционалних на обновљиве изворе енергије, у складу са споразумом постигнутим на конференцији о климатским променама из Париза ЦОП21?
О томе Јелица Путниковић разговара са др Александром Јововићем, професором Машинског факултета Универзитета у Београду, и мр Жељком Марковићем, старијим менаџером у „Дилојту Србија“.
Стратегијом развоја енергетике Србије до 2025. са пројекцијама до 2030. године дефинисано је повећање коришћења обновљивих извора енергије да 27 одсто у финалној потрошњи енергије, као и повећање енергетске ефикасности и уважавање заштите животне средине. Иако су ови циљеви зацртани и у планским документима ЈП Електропривреде Србије, као и других учесника на енергетском тржишту, Србија засад касни са спровођењем тог плана.
Саговорнике „Енергије Спутњика“ питаммо о стању и перспективама у сектору ОИЕ у Србији и региону. Како ће на даљи развој електроенергетике утицати то што се у многим земљама већ преиспитују гарантоване подстицајне мере за ОИЕ? Да ли су ОИЕ заиста зелена алтернатива фосилним горивима или и они имају негативних ефеката на животну средину?