Лавров је додао да је Русија упозната са иницијативом медијације Кувајта за решавање дипломатске кризе и предлога датих у оквиру те иницијативе. „Али ми сами нећемо давати никакве идеје“, додао је он.
Након разговора у Катару Лавров је нагласио да је амерички државни секретар Рекс Тилерсон раније „понудио своје посредничке услуге“.
„Ако његови предлози постигну резултате и напори успеју, ми ћемо то поздравити, али ми сами немамо идеје које се разликују од онога што предлажу Кувајћани и Сједињене Америчке Државе. Нисмо ништа предлагали и не сматрамо то потребним, јер постоји довољно предлога на основу којих је могуће започети дијалог“, истакао је руски министар.
О припреми напада на Израел
Москва нема информације да неко припрема напад на Израел, изјавио је руски министар.
„Немамо информације да неко припрема напад на Израел“, рекао је Лавров на конференцији за новинаре после разговора са министром спољних послова Катара.
Министар је додао да „ако неко уопште на простору Блиског истока или у другом делу света планира да крши међународно право подривањем суверенитета и територијалног интегритета било које државе, укључујући, наравно, и све државе Блиског истока и Северне Африке, то се осуђује“.
Раније је саопштено да је израелски премијер Бењамин Нетанијаху оптужио Иран да гради објекте за производњу високопрецизних вођених ракета у Сирији и Либану како би их користио против земље.
Што пре зауставити катарску кризу
Катар поздравља став Русије о кризи између Дохе и земаља Персијског залива, изјавио је министар спољних послова Катара Мухамед бин Абдурахман ел Тани.
„Такође смо разговарали о ставу Русије о кризи у заливу, потреби да се та криза што пре заустави, очува јединство савета за сарадњу и подржи напоре емира Кувајта. Држава Катар поздравља тај став и захваљује се руском председнику на његовом ставу“, изјавио је он на конференцији за новинаре.
„Арапска четворка“ игнорисала је предлог Кувајта да организује самит у којем би учествовао Катар, и Доха се нада да ће дијалог бити обновљен, изјавио је министар спољних послова Катара.
„Обавестили смо министра о кувајтској иницијативи и писмима које је шеик Сабах, емир Кувајта, упутио свим земљама Персијског залива и позвао на директан дијалог без предуслова. И једина земља која је одговорила на ова писма је Катар. Она је одговорила за неколико дана, али на писмо није одговорила ниједна друга земља која је увела блокаду. Чини ми се да је ово посебна политика с њихове стране — да не одговарају, да игноришу напоре медијације Кувајта или напоре неке друге пријатељске земље, нарочито након америчког специјалног изасланика који је изнео низ предлога, али нико ни на то није одговорио. Исте политике придржавају се земље блокаде“, истакао је Тани на конференцији за новинаре.
Без обзира на то, „Катар поздравља све напоре пријатељских земаља које подржавају напоре Кувајта за медијацију“, додао је он.
Саудијска Арабија, Уједињени Арапски Емирати, Бахреин и Египат почетком јуна су прекинули дипломатске односе са Дохом и прекинули сву комуникацију са Катаром, оптужујући га за подршку тероризма и мешање у њихове унутрашње послове. Одлуци су се касније прикључиле и бројне друге државе. Кувајт делује као посредник у решавању сукоба.
Убрзо након прекида односа, четири арапске земље дале су Катару ултиматум од 13 захтева, међу којима је смањење нивоа дипломатских и војних односа са Ираном, затварање турске војне базе у земљи, престанак финансирања терористичких организација, немешање у унутрашње ствари арапских земаља, подршка опозиционих лидера, као и затварање читаве сателитске телевизијске мреже „Ал Џазира“. Катар је негирао оптужбе арапских суседа и изјавио да су изнети захтеви нереални и не могу да буду испуњени, као и да нарушавају његов суверенитет.