„У духу реципроцитета тражимо да руске власти затворе свој Генерални конзулат у Сан Француску и зграде Конзулата у Вашингтону и Њујорку. Затварање треба да буде завршено до 2. септембра“, саопштила је Навертова.
У Вашингтону се надају да ће Русија избећи даље кораке као реакцију на нове санкције и да ће се „кретати ка томе да се постигне циљ оба наша председника — да се побољшају односи између наше две државе и повећа сарадња у областима од узајамног интереса“.
Притом, према речима званичне представнице Стејт департмента, иако обе државе након акције Вашингтона остају са по три конзулата на територији друге државе, и даље постоји неравнотежа у броју дипломатских и конзуларних одељења.
„Међутим, ми смо одлучили да дозволимо руским властима да задржи неке од својих зграда како би се спречио зачарани круг у нашим односима“, рекла је Навертова.
У америчком спољнополитичком ресору су саопштили да је Вашингтон у потпуности реализовао смањење броја дипломатског особља САД у Русији које је тражила Москва.
Заменик председника Комитета Државне думе Русије за међународне послове Андреј Климов изјавио је да ће Русија одговорити на затварање Конзулата у Сан Француску.
„То је грубост. По мом мишљењу, не би било исправно да мирно гледамо на то, да се правимо да се ништа не дешава. Ми имамо снаге, могућности и здраве људе како би формулисали и реализовали реципрочне мере“, изјавио је он.
Руски конзул у Сан Франциску Сергеј Петров рекао је за Спутњик да ће Генерални конзулат деловати у складу са одлуком коју ће донети руско руководство у вези са одлуком Американаца.
„Сада ће Министарство спољних послова одлучити о процедури затварања, о томе где ће људи отићи, и другим стварима“, рекао је он.
Русија је, иначе, имала дипломатску мисију у Сан Франциску од 1852. године, како је наведено на сајту Конзулата.
Конзулат је затворен 1924. године због недостатка финансијских средстава, али је поново отворен 1934. године након што је Вашингтон успоставио дипломатске односе са Совјетским Савезом, напомиње француска агенција.
Подсетимо, број америчких дипломата у Русији смањен је са 755 на 455, чиме је изједначен са бројем руских дипломата у САД.
Поред тога, Русија је америчким дипломатама забранила приступ појединим некретнинама у Москви, а реч је о неколико складишта и једној викендици.
Убрзо затим америчке власти блокирале су рад конзуларних одељења широм Русије када је реч о издавању америчких виза руским грађанима, иако је најављено да ће визе од септембра поново почети да се издају, али само у Москви.