У свом чланку он напомиње да, док год европске компаније настављају да сарађују са својим руским партнерима, између осталог и учествују у изградњи „Северног тока 2“, приватне америчке фирме биће скрајнуте.
Не тако давно амерички председник Доналд Трамп потписао је закон о увођењу великих санкција Русији, које се такође тичу гасовода „Северни ток 2“. „Русофобични“ конгрес саопштио је да би компаније које учествују у његовој изградњи могло да посети Министарство финансија САД и захтева плаћање приличне казне, пише колумниста „Форбса“.
Према његовим речима, одлука Вашингтона изазвала је панику међу владиним званичницима у Немачкој и Аустрији. На крају крајева, приватне компаније из те две земље, међу којима су „Винтершел“ и ОМВ, улажу своја средства у реализацију тог пројекта.
Још 2014. године САД су, заједно са својим „европским имитаторима“, увеле рестриктивне мере које утичу на руска предузећа и велике банке. Овог лета амерички законодавци одлучили су да казне Трампа због његовог позива за побољшањем односа са Владимиром Путином. У обновљеним санкцијама, које председник сада не може да укине без сагласности Конгреса, појавила се забрана за заједничке енергетске пројекте са Русијом, подсећа Рапоса.
Као резултат тога, на мети се нашао „Северни ток 2“. Али засад, као цртани јунак Душко Дугоушко, успева да избегне метке несрећног ловца чију улогу игра Конгрес, сматра новинар.
„Упркос чињеници да су антируске санкције на снази већ трећу годину, Европљани настављају да сарађују са својим руским колегама, док су америчке фирме маргинализоване“, наглашава Рапоса.
Компанија „Норд стрим II АГ“, која се бави развојем гасовода, добила је пре неколико дана 324 милиона евра од пет европских компанија. Та средства су добијена пре него што су усвојене нове америчке санкције. Стога ће се финансирање „Северног тока 2“ наставити „под условом да Трамп не притисне обарач“, тврди аутор чланка.
Директор одељења корпорације „Фич рејтингс“ Дмитриј Маринченко сматра да ће санкције довести до успоравања изградње гасовода, јер ће Европљани морати „да се прилагођавају променљивом ветру“ Вашингтона.
„По мом мишљењу, Немачка има одређене сумње да ће пројекат бити готов на време“, истиче тај стручњак.
Званични Берлин заузео је опрезан став, јер схвата да ће управо он морати да плати ако дође до новчаних казни. Немачка жели да заврши гасовод и највероватније ће понудити гаранције против санкција компанијама које учествују у пројекту, закључује Кенет Рапоса.