Георгиј Толораја, директор Центра за руску стратегију у Азији Руске академије наука, каже да о евентуалном атентату на Кима пишу јапански медији, оцењујући да све што они јављају „не вреди читати“.
Новинари се такмиче у писању трачева о тој земљи, сматра Толораја и подсећа да су раније по медијима најмање двадесет пута „сахранили“ Ким Џонг Ила, оца Ким Џонг Уна, а више пута су извештавали и о наводном државном удару у Пјонгјангу.
„Тај тренд се наставља и када је реч о његовом сину. Али постоје индиције да су тајне службе САД, Јужне Кореје и Јапана стварно покренуле питање да ли севернокорејски проблем може да се реши ликвидацијом руководства земље. те информације су процуреле у јавност и Пјонгјанг веома радо користи ту тему“, напомиње наш саговорник.
Он као пример наводи да је у мају ове године један од севернокорејских сајтова објавио видео-снимак на којем је приказан ухапшени диверзант, који је наводно планирао атентат на Ким Џонг Уна.
„Иако тај диверзант не изгледа баш веродостојно, очигледно је да одређени планови у вези са ликвидацијом севернокорејског вође постоје, а да Пјонгјанг ради на томе да тај план не буде реализован“, оцењује Толораја.
Руски експерт, међутим, верује да, чак и кад би дошло до ликвидације Ким Џон Уна, то не би значило крај Северне Кореје.
„Не сматрам да је Северна Кореја диктатура или монархија, у тој земљи је на власти привилегована мањина и власт се наслеђује, а то значи да се ради о ’аристократији‘. Ким Ил Сунг је својевремено формирао групу истомишљеника, коју су углавном чинили они коју учествовали у револуцији, као и њихови потомци и рођаци. Ти људи и даље чине владајућу класу у Северној Кореји и у тој групи нема ’залуталих‘“, објашњава он.
Како додаје, ти људи су свесни да уколико дође до нестанка Северне Кореје, они немају куд, завршиће у затвору или их чека још гори сценарио и зато дају све од себе како би сачували државу, а није битно ко тренутно има улогу „вође“.
„Ако Ким Џонг Уну умре, севернокорејска елита ће изабрати новог вођу, највероватније из династије Ким, а можда и неког другог: ’Краљ је мртав, живео краљ‘. Дакле, убиство Ким Џонг Уна не би довело до нестанка Северне Кореје“, закључује Георгиј Толораја.
Након што је Појонгјанг лансирао балистичку ракету која је прелетела преко Јапана са свих страна стижу апели на уздржаност и смиривање ситуације.
Међутим, председник САД Доналд Трамп поручује да разговори нису решење за Северну Кореју, а амерички стратешки бомбардери који могу да носе нуклеарно оружје извели су заједничку вежбу са јужнокорејским снагама. Војсци Јужне Кореје такође је наређено да унапреди противваздушну одбрану и капацитете за извођење ваздушног и поморског десанта.
Пјонгјанг ће, тврде јужнокорејски медији, бити мета „дубоке офанзивне операције“ како би се ликвидирало руководство Северне Кореје. У операцији би учествовали маринци и падобранци, а више од хиљаду кључних мета биће идентификовано и уништено у ваздушним нападима и ударима крстарећих ракета. Према истим наводима, циљ те операције биће да се евентуални конфликт оконча „за пар недеља“, не чекајући појачање из САД.