Поруку о могућем референдуму изнео је у јавност само неколико сати након састанка са председником Србије Александром Вучићем и високом представницом за спољну политику и безбедност Федериком Могерини у Бриселу.
„Желео бих да нагласим да ћу овај пут, пошто се ради о коначном споразуму између Косова и Србије, као председник земље предложити да коначни споразум, осим одобрења од стране свеобухватног тима и саветодавног тима који ће бити формиран од једног широког спектра представника политичких странака, цивилног друштва, медија, верских заједница, одобре и грађани Косова и да се створи прилика да се они о том споразуму изјасне кроз референдумски процес“, каже Тачи.
„Будући коначни споразум за нормализацију односа и помирење, који отвара сигурну перспективу Косова у оквиру УН, ЕУ и НАТО-а, морао би, сматрам, да буде у директној вољи грађана исказаној на референдуму“, додаје он.
Тачи најављује и „директно учешће“ Сједињених Америчких Држава у наставку дијалога Београда и Приштине.
„Само њихово директно учешће представља снажну гаранцију за предузимање корака и брзих, правих, одрживих и функционалних одлука“, каже косовски председник.
Тачи је у интервјуу поновио своје раније поруке да се ради о новој фази дијалога између Београда и Приштине, а да ће коначни споразум окончати непријатељства. Истакао је важност договора о правосуђу, а осврнуо се и на формирање косовских институција, понављајући да је важно њихово брзо формирање.
Н1