Будимпешта би, према његовим речима, такође требало да покаже солидарност у погледу расподеле избеглица међу европским државама, преноси Ројтерс.
„Поздрављамо то што Мађарска тражи солидарност и признаје солидарност као европски принцип. Али солидарност је двосмерна улица“, истакао је Зајберт.
Мађарска је раније саопштила да ће од ЕУ тражити да издвоји 400 милиона евра на име доприноса трошкова изградње зида на мађарској граници, за који Будимпешта тврди да штити целу Европу од илегалних имиграната, подсећа британска агенција.
Пацке и из Брисела
Европска комисија саопштила је данас да је ЕУ спремна да размотри захтев Мађарске за рефундацију, али је поново позвала Будимпешту да прихвати тражиоце азила.
ЕК је навела да је Мађарска већ примила финансијску и практичну помоћ ЕУ за заштиту спољних граница европског блока.
"Уколико Мађарска сада тражи додатну помоћ, Комисија је спремна да брзо размотри такав захтев и обезбеди одговарајућу помоћ, уколико ситуација то захтева", рекла је портпаролка Европске комисије за АФП.
Наводи се да су извори из ЕУ навели да Комисија не финансира ограде на граници, али може да помогне око трошкова надзора и опреме за управљање спољним границама.
"Не треба да заборавимо да је солидарност двосмерна улица. Све државе чланице би требало да буду спремне да помогну. Није то јело ''а ла карт'', да може да се изабере када је у питању управљање границама, а да буде одбачено када се ради о одлукама о релокацији о којима је постигнут заједнички договор", додала је портпаролка.
Танјуг