Овде се ради о поигравању са емоцијама оних људи који су подложни паници.
Пољски медији су пуни текстова о могућим претњама у вези са привременим боравком руског војног контингента на територији Белорусије. Оружане снаге Пољске су донеле одлуку да средином септембра чак затворе ваздушни простор на источним границама. Ограничења за прелете цивилних авиона деловаће како на пољско-белоруској граници тако и на граници Пољске и области око руске енклаве Калињинград. Забрана летења ће се односити на цивилну авијацију, падобранце и дронове. Редовни авионски летови, летови приватних авиона, полицијски и војни ваздухоплови нису се нашли на „забрањеној листи“.
Иако пољски војни извори говоре да је ова привремена обустава летова у вези са јачањем локалног система ПВО, нема сумње да је „затварање неба“ у вези са маневрима „Запад 2017“. Пољски медији тврде да се ради о најмасовнијим војним вежбама још од времена Хладног рата. Па ипак, то не одговара истини. Подсетимо се у том смислу „Анаконде 2016“, прошлогодишњих НАТО маневара у Пољској, који су се одржавали управо на граници са Русијом.
Формални повод за „затварање неба“ је одржавање заједничких војних вежби „Запад 2017“ и наводне опасности које прете Пољској због руско-белоруских маневара, а колико су оправдани страхови за Спутњик говори Марек Точек, пољски вицеадмирал у пензији:
„Ово је начин и да се психолошки делује на становништво у контексту наводних опасности које прете са руске стране. То што Руси раде на територији својих савезника, то је њихово суверено право. Исто се односи и на Пољаке и на њихове савезнике, а они никада не размишљају о могућим психолошким реакцијама суседних држава. То су игре којима се поиграва са емоцијама оних људи који су пријемчиви и подложни паници“.
Точек додаје да, нажалост, већина људи нема могућности да прати ситуацију довољно темељно и да прати неколико различитих извора, и да је зато људима лако манипулисати. Са друге стране, истиче наш саговорник, има и оних који се залажу за успостављање односа на пријатељским основама уз више разумевања и толеранције. „Нажалост, односи какви су данас између наших држава не могу да доведу до некаквих позитивних промена у блиској будућности“, закључује пољски вицеадмирал у пензији.
Додатни је проблем и то што западни извори инсистирају на томе да руско-белоруски маневри неће бити довољно транспарентни. Министарство одбране Русије позвало је на предстојеће маневре представнике иностраних медија, као и посматраче из Пољске, Украјине, Литваније, Летоније, Естоније, Шведске и Норвешке. Позив је упућен и представницима УН, ОЕБС-а, НАТО-а и Црвеног крста. Стога, руска страна сматра да је обезбедила пуну транспарентност овог процеса. Није јасно одакле онда коментари пуни хистерије поводом маневара у Белорусији.
„Норме међународног права су испоштоване, све организације и државе које су заинтересоване да прате ток маневара су позване. Нема основа да се изражава било какав протест. Посаветовао бих политичарима да радије пораде на стварању таквих услова да маневри буду схваћени као чин сарадње, а не као подстицање конфронтација“, закључује Точек.