Демократска странка Србије, Нова Србија и покрет За здраву Србију договорили су почетком лета заједничко опозиционо деловање због, како су навели, „неопходне промене забрињавајућег стања у Србији“.
Недавно су покрет Двери и Здрава Србија озваничили почетак сарадње потписивањем Преображењског прогласа, за који тврде да је темељ укрупњавања патриотске опозиције.
Поменуте партије траже смену власти „ради корените промене спољне и унутрашње политике и изградње Србије као суверене, економски просперитетне, социјално праведне, демократске и правне државе“.
Како Спутњик сазнаје, тај такозвани патриотски блок одмериће снаге са влашћу већ на следећим, београдским изборима.
Лидер ДСС-а Милош Јовановић каже да би било логично да странка која је доживела смену генерација на те изборе изађе сама. Међутим, у овом тренутку отварају се судбоносна питања, дијалог који се тиче Косова и Метохије, најава некаквог споразума с Приштином, наставак евроинтеграција и питање промене Устава. „У обавези смо да сарађујемо“, каже Јовановић за Спутњик.
„У том контексту, који је више него озбиљан, било би одговорно размишљати о јачању десног политичког спектра. Када се преброје опције на политичкој сцени Србије, јасно се види да се већина странака и власти и опозиције слаже око наставка евроинтеграција, самим тим и одустајања од Косова и Метохије и других ствари које су негативне, погубне за Србију. У том контексту, не би било згорег да се размишља, а ми о томе размишљамо, о јачању сарадње, па можда и о заједничком наступу даље на парламентарним изборима“, најављује Јовановић.
Он додаје да Демократска Странка Србије тренутно комуницира са Миланом Стаматовићем из покрета За здраву Србију, лидером Нове Србије Велимиром Илићем, али и са првим човеком Српског покрета Двери, Бошком Обрадовићем. У Србији је данас мало политичких субјеката на суверенистичкој, слободарској линији. То је прилично добар разлог да размишљамо о заједничком наступу на изборима у Београду, каже Јовановић.
„Избори у Београду би могли да буду почетак јачања слободарског духа, односно покрета странака које сматрају да треба веровати ’у се и у своје кљусе‘, да се Србија може развијати само ослањањем на своје снаге, у сарадњи са свима. Идеја да ће нам споља нешто пасти с неба, да ће неко да нам помогне у развоју и уређењу државе, то је наивно, да не кажем нешто горе“, каже Јовановић.
Лидер покрета За здраву Србију Милан Стаматовић слаже се са будућим коалиционим партнером да је последњи тренутак да се патриотска опозиција уједини. Он, међутим, сматра да Србија ипак има на кога да се ослони.
„За нас нема дилеме да ли Србија треба да буде војно и политички неутрална, Здрава Србија сматра да треба да се јасно окренемо ка Руској Федерацији, то су наши вековни пријатељи с којима кроз историју нисмо имали проблеме, увек смо имали подршку, војно, политички и економски. Ту не треба правити дилеме, треба јасно рећи да наш програм подржава ове идеје и сарадњу са тржиштем Руске Федерације“, каже Стаматовић у разговору за Спутњик.
Он додаје да у Србији данас мало политичких партија уопште отворено говори о томе које принципе заступа и на којима треба да сарађује. Зато будући патриотски блок очекује сарадњу са бројним удружењима и покретима грађана који су на истом курсу.
„Она немају превелико чланство, али их има, посебно оних наклоњених сарадњи са Руском Федерацијом. Ту видимо простор за сарадњу и дајемо шансу удружењима и мањим партијама да се прикључе будућој коалицији. Такође, верујемо да ће нови ДСС наћи начин да своју нову политику усклади и прилагоди нашим заједничким принципима. Разговарали смо и са Новом Србијом, они стоје на овом становишту који деле Српски покрет Двери и Здрава Србија“, закључује Стаматовић.
Подсетимо, избори за Скупштину града Београда морају да буду одржани до марта следеће године. Није искључена могућност да буду расписани и ванредни београдски избори, који би били одржани до 31. децембра ове године.