Савремена економска теорија каже да се када нека држава на својој територији неразумно много повећа порезе постиже контраефекат, па не само да је прилив у буџет те земље мањи, него и становништво затим листом нужно бива мотивисано да заобилази нереално високе намете, што ствара плодно тле за процват шверца и сиве економије. Оно што се у Црној Гори тренутно дешава представља уџебенички примјер таквог понашања државе.
Након увођења нових акциза на дуван, промет цигарета у легалном промету у Подгорици за само мјесец дана пао је за око 20 одсто, што је за дневне новине „Вијести“ потврдио и извршни директор компаније „Плус“ Прокопије Перић.
Перић, који је на челу компаније „Плус“, која је и највећи дистрибутер дуванских производа у Црној Гори, са од око 50 одсто тржишног учешћа у укупној продаји цигарета страних дуванских компанија, тврди да се према првим подацима о промету за територију Подгорице већ може констатовати негативан резултат.
„Укупан пад продаје у Подгорици, који је већ видљив, јесте око 20 одсто, у односу на период прије поскупљења. Пад продаје резаног дувана је још драстичнији услед прекомјерног увећања акцизе на њега, па износи чак 70 одсто“, навео је Перић.
Актуелно повећање акциза на цигарете је само почетак. Према усвојеном акцизном календару и најавама Владе Црне Горе, већ за јануар наредне године предвиђено је повећање акциза на цигарете за још 40 центи, а затим у јануару 2019. године за још 50 центи.
Имајући у виду како актуелну, тако и најављену политику црногорских власти, стиче се утисак да ће Црна Гора тек постати рај за шверц на пољу дуванског бизниса. На то је већ дуго времена упозоравао и један од челника Демократског фронта Небојша Медојевић, који одавно тврди да ће повећање акциза за цигарете само повећати продају на црном тржишту.
„Дешава се управо оно што сам најавио. Повећање акциза на цигарете смањиће легални промет цигарета, а повећати продају на црном тржишту. И прије повећања акциза црно тржиште је чинило 40 до 50 процената укупне потрошње у Црној Гори, која је око 1.500 тона годишње. Сада ће удио црног тржишта порасти за 50 до 60 процената, тј. 750 до 900 тона годишње, што значи губитак за буџет између 75 и 90 милиона евра годишње“, саопштио је Медојевић.
Осим потенцијалног губитка за црногорски буџет, Медојевић се такође осврнуо и на могућу повезаност државе са шверцом цигарета.
„Прошле године мојковачки клан и клан из Гранда су прошверцовали 600 контејнера цигарета преко Луке Бар. Зарада по једном контејнеру је око 500.000 евра, што значи да је прошле године зарада режимских шверцерских кланова од транзита цигарета била 300 милиона евра, плус 70 милиона евра од продаје на црном тржишту у Црној Гори, што је 370 милиона евра“, закључио је Медојевић.