Чеченски лидер Рамзан Кадиров, говорећи на скупу, позвао је да се заустави крвопролиће у Мјанмару, казне починиоци и истраже злочини против човечности.
Кадиров је изјавио да се у Мјанмару врши „геноцид над муслиманима“, што је подржало десетине хиљада људи протестима на улицама Грозног.
4.09.2017. Митинг в Грозном в поддержку мусульман-рохинджа. #Мьянмы #Чечня #Грозный #SaveRohingya #СпаситеРохинья, #StopRohinyaGenocide pic.twitter.com/w6DGXlPWo8
— Mohmad Ulbi (@u1ver) September 4, 2017
У свом говору Кадиров је упоредио насиље над припадницима Рохинђа (етничке групе коју власт не признаје), са холокаустом и најавио да ће се супротставити и званичној Русији ако буде подржала војску у Мјанмару.
Демонстранти су такође прочитали молбу Владимиру Путину да „искористи сав ауторитет у свету“ да би зауставио геноцид муслимана у Мјанмару. Митинг је прошао мирно, без инцидената.
Скоро 400 људи погинуло је у сукобима између службе обезбеђења Мјанмара и муслиманских побуњеника из покрајине Рохиње, који су избили због међусобних оптужби за злочине у том делу земље.
Иначе, сукоб између Рохиња и мјанмарских власти почео је још 1982. године када је војна хунта, која је тада управљала земљом, Рохинђама укинула држављанство, након чега је тај народ и званично стекао статус најугроженије националне мањине на свету.
Ништа се у положају мањине у земљи од 60 милиона становника није променило ни до данас, иако је у марту 2011. године војска сишла са власти.
Рохинђи, муслимани бенгалског порекла, којих у области Рахине има највише — око 800.000, живели су ту генерацијама, иако има и новопридошлих. Тврди се да су муслимански краљеви ту владали више од века, иако будисти из тог региона нису сагласни са тим тврдњама.