Данас јакуза групе у Јапану имају више од 100.000 чланова. Поређења ради, број активног особља који служи у јапанској војсци је скоро 250.000. Највећи јакуза синдикат, Јамагучи гуми, имао је годишњи приход од преко 80 милијарди долара до 2015. године.
Не зна се тачно порекло имена „јакуза“, мада је, према најпопуларнијој теорији, изведено из назива за „губитничку руку“ (8-9-3, ја-ку-за) у игри картама „оичо кабу“.
Порекло јакузе води до група познатих као „бакуто“ (људи који се баве коцкањем) и „текија“ (уличним продавцима који су често продавали илегалну и украдену робу).
Значајан део чланства у јакузи, такође чине „буракумини“ — људи који припадају јапанској „недодирљивој касти“.
Групе јакуза су добро познате по строгој дисциплини, а они који крше правила су често присиљени да сами себи одсецају прсте како би се искупили.
Још једна видљива карактеристика чланова јакузе су њихове „ирезуми“, тетоваже којима прекривају цело тело. Оне су постале толико повезане с јакузама да су нека јавна купатила и бање почели да одбијају тетовирано обезбеђење.
Јакузе се баве широком палетом послова, како легалних тако и илегалних. Док тргују дрогом и шверцују оружје, организују ланце проституције и илегалне коцкарске куће, истовремено обезбеђују људство за грађевинске фирме и посредују у споровима.