Два саговорника који се уважавају, али који ипак настоје да надмудре један другог у границама пристојности, књига препуна дијалога и монолога, ироније и цинизма, реалности и будућности.
Оливер Стоун скакао је са својим питањима са теме на тему, враћао се по неколико пута на ствари за које је питао раније, покушавао је да испровоцира Путина таман толико да се председник Русије не наљути, али није успео. Путин је одолео Стоуновим јуришима, а Стоун је показао да је ипак много бољи режисер него новинар.
Да, Владимир Путин је одговорио на сва питања америчког режисера, на нека директно, на друга индиректно и са рукавицама, на трећа контрапитањем. И све то лежерно и са шармом. Додуше, када сте председник најмоћније нуклеарне силе света, онда вам се може да будете и лежерни.
Што се нас у Србији тиче: „Којим бисте речима описали свој однос према председнику Русије Владимиру Путину“, могло би да гласи и анкетно питање. Скоро сам сигуран да би председник Русије добио плебисцитарну подршку наше јавности, наравно, највише у контексту: „е нека је напокон неко Американцима и Западу показао да не могу бити апсолутни господари света“. У Русији је Владимир Владимирович после догађаја на Криму добио, заправо, религиозан третман, поштовање његове личности прерасло је у својеврсну народну културу. Он је Русији вратио Крим, али и национални понос и стабилност, за Русе он је Господин Способни. Јер Путин више није само политичар, он је данас симбол Русије, нека врста свете фигуре, својеврстан мит. То је као да питате Британце да ли су за Елизабету Другу као краљицу.
Наравно да и Владимир Владимирович гаји имиџ човека који решава ствари. Решио је ствар у Чеченији одмах пошто је ушао у Кремљ, сада је решио проблем Крима који се после 60 година вратио у окриље матице земље, на путу је да реши проблем Сирије, али он решава и обичне свакодневне проблеме људи. Када је група представника хендикепираних у Русији таком једног састанка у Кремљу 2004. године протествовала код Путина због новог закона који им смањује право на бенефиције, председник Русије се обратио свом тадашњем главном привредном саветнику Герману Грефу и рекао: „Среди то“.
Греф је почео да протестује да ова смањења представљају део редукције руског буџета, што је и Путин потписао. „Среди то“, одсечно је одговорио Путин.
„Али, Владимире Владимировичу…“ почео је да замуцкује Греф, док су камере националне телевизије све то и снимале. „Рекао сам да то средиш“, завршио је дискусију Путин. Владимир Путин је творац јаке руске државе, а јака држава је благослов не само за руско, већ и за српско друштво…
Гости емисије „На нишану Мирослава Лазанског“ биће Љубинка Милинчић, главна уредница Спутњика и филмски режисер Борис Малагурски. Слушајте нас од 17 сати на Радио Новостима 104,7 мегахерца и гледајте на фејсбук-страницама Спутњика и Радија Новости.