Они су познати по томе што њихове понуде ретко ко може да одбије. Овом приликом, међутим, понуда неће доћи директно од шефа мафије, већ ће у оквиру понуде Владе бити укључене и многе њихове луксузне виле.
Најновији предлог италијанског министра унутрашњих послова Марка Минитија, о смештању миграната у мафијашке виле, гарантовано ће запрепастити многе шефове криминалних кланова, пошто им у том случају следи одузимање имовине.
Минити је размишљао о идеји смештања миграната и других бесправних насељеника у више од 12.000 зграда, вила и апартмана који су одузети од мафије, и пре него што су им разне добротворне организације уступиле на коришћење локалне градске хале.
Међу објектима који су већ заплењени је вила на периферији Напуља, иронично изграђена у стилу мрачне куће Тонија Монтане из култног филма „Лице с ожиљком“. Вила је већ претворена у здравствени центар.
Сада ће још много луксузних објеката вероватно доживети сличну судбину, пошто италијанска Влада покушава да заташка широко распрострањене критике због насилних сукоба који су избили када је полиција покушала да евакуише зграду коју је претходно окупирало више од 800 азиланата из Етиопије и Еритреје.
Полиција је оправдавала своју бруталну тактику у вези са исељењима, инсистирајући на томе да је неопходна, јер су многе избеглице поседовале гасне канистере и друге запаљиве материјале. Агенција за избеглице Уједињених нација касније је потврдила тај инцидент након што је стотине избеглица „расељено“ воденим топовима.
Након што су ризиковали своје животе путовањем кроз пустиње, ратне зоне и опасне воде, доспели су до италијанске власти која жели да избегне даље сукобе и лошу рекламу, по сваку цену.
Вирџинија Раги, градоначелница Рима, изјавила је да су градски званичници већ идентификовали конфисковане некретнине одузете од различитих мафијашких шефова. Она се нада да ће до краја октобра бити доступан први попис од 200.000 станова.
Малтретирање и зарада на избеглицама
У многим аспектима, преузимање луксузних некретнина показаће се као горко-слатка освета „синдикату зла“ и то не само због начина на који су злоупотребили мигрантску кризу.
Десетине хиљада избеглица експлоатисала је мафија која их је користила као јефтину радну снагу за рад на земљишту око Ригнано Гарганика у Пуљи.
Били су принуђени да живе у гету, радили су смене од 14 сати, најчешће на високим температурама на непрегледним пољима и то на кратком растојању од богаташких имања које поседују звезде попут Мадоне.
Истовремено, мафија је успела да „исиса“ милионе евра које је италијанска Влада наменила за прихваћање и смештај избеглица.
Једна истрага власти утврдила је огромну шему проневере помоћу које је „нестао“ око 41 милион евра.
Сматра се да је случај у Калабрији једна од највећих који је указао на спрегу мафије и корумпираних политичара.
Николо Гратери, један од најпознатијих анти-мафијашких истражитеља, сматра да је мафија увек тамо где су моћ и новац.
Он је главни тужилац у Катанзару, у Калабрији, дому једне од најстрашнијих мафијашких група Ндрангете.
Седећи у својој канцеларији иза блиндираних врата, Гратери је рекао: „Иза шверца кокаина, мафијаши Ндрангете су јаки и у изнудама и на јавним понудама и сада се ’играју‘ са мигрантским центрима. То је само један од начина да се мафија још више обогати“.