„Пјонгјанг мора да заустави провокативне акције које дестабилизују ситуацију. Али не могу да не приметим да је једини начин за решавање ове дуготрајне кризе политичко-дипломатски“, рекао је Рјабков новинарима.
У тренутној ситуацији са Северном Корејом, сваки корак може довести до политичке и војне експлозије, додао је Рјабков.
„Не сме да постоји место за ескалацију. Они који су јачи и паметнији треба да покажу уздржаност. Јасно је да у садашњој ситуацији било какав непромишљени корак може да доведе до експлозије. До политичке и војне, а не нуклеарне експлозије која је изведена и која одражава растућу тенденцију за компликовање ситуације у североисточној Азији“, истакао је Рјабков.
„Ми нисмо равнодушни према томе. Све је то у близини наших граница“, додао је он.
Рјабков је навео да је једини пут за напредовање директан дијалог у ситуацији са Северном Корејом.
„Завршни документ самита у Сјамену укључује формулацију са озбиљном, оштром осудом ракетне пробе. Али исти део декларације утврђује да је једини пут напред директан дијалог свих заинтересованих страна“, рекао је Рјабков новинарима.
Повећавање ПРО система у близини Русије
Ширење ракетног система ТХААД у близини граница са Русијом може покренути питање војног реаговања Москве на ове акције, рекао је Рјабков.
„Ако се све ово буде дешавало тако алармантним темпом, у неком тренутку неизбежно ће се појавити питање о нашој реакцији у војном смислу, стварању некакве противтеже. Не желим ништа да нагађам. Али ове ствари се не смеју посматрати ван контекста“, рекао је Рјабков новинарима, коментаришући распоређивање ТХААД-а у Јужној Кореји.
„Нисмо крили нити скривамо негативан став према овим плановима. Они се нису тек сада појавили. Сада добијају неко убрзање. Системи ваздушног пресретања ракета на силазном делу путање лако се уграђују у системе противракетне одбране већег домета, односно веће снаге. И све ово постаје елемент интегрисаног система америчке противракетне одбране“, објаснио је он.
У јулу 2016. године, након пет месеци преговора, САД и Јужна Кореја договориле су се о распоређивању система ТХААД који ће, уколико буде потребно, пресретати севернокорејске балистичке ракете. ТХААД (систем за ваздушну одбрану) предвиђен је за атмосферско пресретање ракета, како се тврди, малог и средњег домета. Размештање ТХААД-а изазива забринутост Кине и Русије. Јапан је одобрио ове планове, наглашавајући да ће распоређивање ТХААД-а допринети миру и стабилности у региону.