Пуџдемон је потписао још један документ — закон о референдуму који је донео Парламент Каталоније. Шпански премијер Маријано Рахој жели да га оспори на Уставном суду и већ је затражио одговарајући закључак Државног савета.
El MHP @KRLS signa i promulga la Llei del Referèndum d'Autodeterminació de Catalunya. pic.twitter.com/VTVyYlGflE
— Jaume Clotet (@jaumeclotet) 06. септембар 2017.
Дугогодишњи дописник из Шпаније Борислав Лалић сигуран је да ће референдум бити одржан.
„То ће се сигурно догодити, али нисам сигуран да ли ће његов резултат бити верификован. Не верујем да ће власт попустити под тим притиском“, каже Лалић за Спутњик.
„Какав год био резултат референдума, према Уставу Шпаније, по одлуци Уставног суда, он неће проћи, неће имати никакву вредност. Важно је и питање какав ће резултат референдума бити, а не верујем да ће Каталонци који траже отцепљење од Шпаније добити уверљиву већину“, каже Лалић.
Он додаје да ће се у случају непризнавања резултата сигурно наставити негодовање дела Каталонаца који желе да покрајина буде независна република, али такође не очекује да ће се било шта битније променити.
„Протеста је до сада било и могуће да ће их бити поново, али не верујем да то може да уздрма Шпанију. Протести су се одржавали и у Баскији, трајали су готово деценијама, али се ситуација у тој покрајини релативно смирила. Каталонци немају неки посебан разлог за одвајање, они имају велику аутономију у оквиру Шпаније. Они су најразвијенији део земље, живе јако добро“, каже Лалић.
Иначе, претходни референдум у Каталонији одржан је у јуну 2006. године. Чак 74 одсто изашлих изјаснило се за нови статут аутономије у оквиру Шпаније. Према том статуту Каталонија је добила најшири облик аутономије и пуну самоуправу у оквиру Шпаније, фактички добила је статус федералне јединице.