Пре него што је уз албанску подршку постао премијер Македоније, Зоран Заев се данима заклињао да је „тиранска платформа“ само фантомска прича коју су измислили његови противници. У то име је чак потписао и гаранцију председнику Македоније Ђорђу Иванову да ће „нова влада радити на очувању и заштити јединства, суверенитета, територијалног интегритета, неовисности и мултиетничности Македоније“.
Али да „тиранска платформа“ уопште није плод нечије маште Заев је доказао дајући на усвајање у македонско Собрање Закон о употреби језика — по хитном поступку.
Подсећања ради, Заев је Албанцима, у замену за њихову подршку, обећао проширење њихових права унутар Македоније у односу на већ постојећа која су добили Охридским споразумом, који је део Устав Македоније.
Двојезичност на целој територији Македоније, коју овај закон предвиђа, један је од сегмената „тиранске платформе“, па се тако у Скопљу овај потез (Закон о двојезичности) Заева тумачи да као покушај да „на мала врата“ реализује оно што је у платформи обећао Албанцима.
Да ли је овај закон само почетак реализације „тиранске платформе“, која, између осталог, практично предвиђа и поделу државе на македонску и албанску јединицу, промену грба, химне, имена, односно идентитета садашње државе Македоније?
Лидер Демократске партије Срба у Македонији Иван Столиковић каже за Спутњик да га овакав развој догађаја уопште није изненадио, али напомиње и да је ово питање кључно за опстанак свих заједница у македонској држави. Другим речима, каже он, предложени акт дискриминише све друге етничке заједнице осим албанске.
„Сви они који су причали да ’тиранска платформа‘ не постоји и да је то измишљотина неких тзв. заосталих кругова у Македонији, Србији и широм Балкана, сада могу да заћуте. Доживели су пораз. Овај закон албански језик практично ставља у исту раван с македонским, Македонија постаје билингвална држава. Наш политички циљ је да понудимо излазно решење из ове ситуације не само Влади, већ и свим грађанима Македоније, али и да оголимо приступ западних експонената у Македонији који тврде да ’тиранска платформа‘ не постоји. Она, сада је јасно, не само да постоји, него је и више него реална, и на стваран начин угрожава мир и заједнички живот свих грађана Македоније“.
Акт који Македонију треба да претвори у двојезичну земљу жестоко је напао опозициони ВМРО-ДПМНЕ, док је, природно, с друге стране, албанска странка ДУИ подржала овај акт, тврдећи да је он у складу с Уставом и да доприноси већој равноправности.
С обзиром на то да је доношење овог закона свршена ствар, Иван Стоилковић каже да, ако се он већ доноси, онда треба урадити све да се максимално смање тензије у македонском друштву.
„Предлажемо да, уместо да само албански језик буде изједначен с македонским, буду изједначени језици свих етничких заједница. На тај начин би се одагнао страх који постоји од уласка у федерализацију државе и стварања двонационалне Македоније. Ово је уједно и начин за владу Зорана Заева да докаже да јој то није била намера“, каже Стоилковић.
Он даље објашњава да је, како би лакше прошао у Собрању, закон проглашен за европски, иако нема везе с усклађивањем македонског и европског законодавства. У таквом случају, додаје он, формалне процедуре трају краће, па је зато парламентарна расправа о закону већ покренута.
„Ми ћемо покушати да интервенишемо и амандмански на читаву причу. Вршићемо притисак не само на владајућу већину већ и на међународну заједницу, свим дозвољеним законским средствима, с циљем да одржимо мир и стабилност у држави у којој живимо“, каже саговорник Спутњика.
Једини човек који би овај закон могао да спречи је председник Македоније, који, према речима Стоилковића, може да не потпише овакав закон, за који верује да ће свим могућим средствима бити прогуран у Собрању. Иначе, спорни Закон о двојезичности предвиђа да у државној управи, Влади, Собрању и свим јавним предузећима и установама у Македонији службени језик, уз македонски, буде албански. То у пракси значи да интернет сајтови државних институција морају да буду двојезични, а папирни и ковани новац и поштанске марке морају да имају симболе који представљају културно наслеђе обе највеће етничке групе у Македонији.
Двојезичност је предвиђена и за уплатнице, фискалне рачуне и фактуре. Подсећања ради, идејни творац „тиранске платформе“ је албански премијер Еди Рама, који је Заева недавно на самиту у Трсту „пријатељски“ подсетио чији гласови су му помогли да постане премијер, и да би требало да одржи реч и испоштује оно што је договорено. Двојезичност на територији целе Македоније је само један део коалиционог договора СДСМ-а и албанских странка.