„Многе компаније улажу у Далеки Исток — инфраструктуру и привреду. Према нашим проценама, Далеки исток се тренутно развија брже од других руских региона“, рекао је на Источном економском форуму директор „Сименса“ Дитрих Мелер.
Он је рекао да коришћење дигиталних технологија на Далеком истоку може да постане замајац за развој региона.
„Тренутно Владивосток игра улогу капије пацифичког региона — преко овог града се успостављају контакти не само са земљама у комшилуку, већ и са Аустралијом и САД. Сада је Далеки исток пре свега важан са тачке гледишта логистике, али мислим да ће се ускоро у овом региону појавити нова ’Силицијумска долина‘“, рекао је Мелер.
Швајцарска одавно сарађује са руским Министарством за ванредне ситуације, указао је на форуму швајцарски војни аташе у Русији Бруни Руси.
„У Русији постоји веома моћна мрежа институција које се баве уклањањем последица ванредних ситуација. Када је реч о Приморској покрајини, највећу претњу представљају поплаве и пожари, али Русија има јединствено искуство борбе против елементарних непогода. Овај форум пружа прилику да разменимо искуства која су подједнако важна за све земље“, рекао је Руси.
Генерални секретар Кинеске асоцијације за развој предузећа у иностранству Хе Џенвеј учествује на Источном економском форуму од оснивања и каже да је приметио озбиљне промене.
„Повећава се број учесника, ове године су на форум дошли чак и представници САД. Кинеска Влада тренутно активно реализује стратегију, која подразумева куповину актива у иностранству. Далеки исток привлачи велику пажњу кинеских инвеститора. Као што је рекао потпредседник руске Владе Јуриј Труњев, Далеки исток има повољан географски положај и пружа јединствену шансу“, нагласио је секретар Кинеске асоцијације за развој предузећа у иностранству.
Он је истакао и да је руска Влада обезбедила веома повољне услове за улагаче: формирана ја зона убрзаног развоја, као и зона слободне трговине, уведен је режим без виза за грађане 18 земаља. Саговорник Спутњика из Кине рекао је да Москва и Пекинг имају одличну сарадњу на Далеком истоку: највећи кинески произвођач прехрамбених производа КОФКО, отворио је представништво у овом руском региону.
„Имамо добре перспективе када је реч о шумарству, аквакултури (узгоју рибе), производњи авиона…“, рекао је Хе Џенвеј.
Источни Економски форум доказ је да Русија жели и може да игра значајнију улогу у Азијско-пацифичком региону и на глобалном тржишту, сматра Виктор Васкес Лопес, званични представник Светске организације за интелектуалну својину.
Он каже да Русија спроводи веома промишљену политику на Далеком истоку, која је већ уродила плодом.
„Пре свега мислим на добру сарадњу са Кином, Јапаном, Јужном Корејом. Сматрам да ће оваква политика повећати инвестициону атрактивност Русије и омогућити јој да извози више“, каже за Спутњик представник Светске организације за интелектуалну својину.