„Телеграф“ наводи да Министарство спољних послова Велике Британије покушава да сазна да ли су „садашње и бивше нуклеарне силе“ можда помогле Ким Џонг Уну да направи пробој у програму развоја нуклеарних бојевих глава и ракета. Извори у влади сматрају да је мало вероватно да су севернокорејски научници сами могли да дођу до таквих достигнућа. Раније је то изјавио и министар спољних послова Борис Џонсон.
„У овом тренутку истражујемо околности како је ова земља успела да направи такав технолошки скок. Проверавамо да ли је у томе улогу имала нека садашња или бивша нуклеарна сила, намерно или не“, рекао је дипломата за „Телеграф“.
Џонсон није рекао ко је могао да пружи наводну помоћ Пјонгјангу. Према информацијама листа, на врху списка „осумњичених“ за пружање једног дела тајне помоћи налази се Иран. Лист није прецизирао чиме су ове сумње мотивисане.
Сврха истраге је у томе да ће откривање такве везе дати дипломатама нове полуге притиска на Северну Кореју, истичу новине.
Истовремено, „Телеграф“ наводи да се под сумњом британске власти нашла и Русија. О овој претпоставци није дато више детаља.
Северна Кореја извела је 3. септембра своју шесту и најснажнију нуклеарну пробу, саопштивши да је детонирала унапређену хидрогенску бомбу за ракету дугог домета. Нешто пре тога, Северна Кореја је тестирала балистичку ракету која је прелетела преко територије Јапана.
У суботу је стална мисија САД у Уједињеним нацијама објавила је да ће Сједињене Америчке Државе 11. септембра ставити на гласање нацрт резолуције Савета безбедности УН о санкцијама против Пјонгјанга.