Болничара Хуберта Цафкеа (96), који је данас у инвалидским колицима, оптужница је теретила за саучесништво у убиству 3.681 затвореника у концентрационом логору у окупираној Пољској.
Одлука о окончању поступка против Цафкеа била је очекивана након што су тужиоци прошлог месеца саопштили да је оптужени неспособан за суђење и да од судског процеса, који је почео у фебруару 2016. године на северу Немачке, треба одустати.
„Због деменције више није у могућности да прати суђење“, изјавио је портпарол суда Карл Кристијан Дојч.
Два независна психијатра потврдила су дијагнозу закључујући да Цафке није способан да прати дискусију, нити да задржи информацију дуже од „неколико минута“.
Оптужница против Цафкеа била је фокусирана на једномесечни период током 1944. године када је 14 возова са затвореницима, међу којима је била и јеврејска девојчица Ана Франк, стигло у логор Аушвиц.
Ана Франк, која је у логор доведена са родитељима и сестром, касније је спроведена у логор Берген-Белсен где је и умрла у марту 1945. године, само два месеца пре капитулације Немачке.
После Другог светског рата, суд у Пољској је осудио Цафкеа на четири године затвора, али је он пуштен 1951. године. Међутим, током првог саслушања пред немачким тужиоцима 2014. године он је негирао да је икада радио у Аушвицу.
Ипак, у каснијим изјавама признао је да је боравио у злогласном логору, али да је за гасне коморе и крематоријуме сазнао тек када се рат завршио. Тужилаштво је у оптужници навело да је Цафке био задужен за лечење припадника СС јединице, али не и затвореника, али је истакнуто да је био стациониран на путу ка гасним коморама.
Цафке је четврти бивши радник из логора смрти који се нашао пред немачким судом. За саучесништво у масовним убиствима у Аушвицу раније су осуђени Џон Демјањук (2011), Оскар Грунинг (2015) и Рајнолд Ханинг (2016).
Око милион и сто хиљада људи, махом европских Јевреја, страдало је у Аушвицу од 1941. до 1945. године. Логор су 27. јануара 1945. године ослободиле совјетске војне снаге, подсећа агенција Франс прес.