„Министарство одбране тесно сарађује са Стејт департментом, савезницима из НАТО-а и европским партнерима по низу питања која представљају узајамни интерес у сфери безбедности, укључујући продају оружја, муниције и војне опреме. Полазећи од одговарајућих норми, Министарство одбране врши проверу партнерских снага пре предаје опреме и врши контролу над коришћењем предате опреме“, рекла је Мишел Балданса.
Она је подсетила да Пентагон изводи програм „обуке и јачања“ локалних снага за уништење ДАЕШ-а у Сирији и Ираку. Како би тај циљ био постигнут брзо и поуздано локалне снаге се снабдевају једноставнијим оружјем и једноставнијом муницијом.
„Министарство одбране САД даје подршку Сиријским демократским снагама у наоружању, које укључују лако наоружање, муницију, митраљезе тешког калибра и оружје за борбу са конкретним претњама као што су минирани аутомобили. Пентагон неће давати детаљне податке о тим испорукама због заштите снага и оперативне безбедности“, рекла је Мишел Балданса.
Према њеним речима, произвођач оружја за „проверене групе сиријске опозиције“ се бира на основу критеријума Пентагона — купује се оружје које најбоље одговара постављеним задацима и ефикасности Министарства одбране и набавка се врши према постојећим уговорима.
„Сви одговарајући сертификати коначног коришћења усаглашени су на одговарајући начин са сваком државом — извором наоружања“, додала је представница Пентагона.
Раније су медији саопштили да део оружја које САД предају сиријској опозицији завршава у рукама терориста.