„Као што знате, ми пролазимо кроз процес реорганизације Стејт департмента. Најважније шта ћу урадити за то време: надам се да ћемо добити мир у Северној Кореји; надам се да можемо решити конфликт у Сирији, да можемо решити конфликт у Либији; надам се да можемо побољшати односе са Русијом“, наводи се у Тилерсоновом саопштењу које је објавио Стејт департмент.
Генерални директор Центра за политичке информације Алексеј Мухин у разговору за РТ навео је да су изјаве о жељи да се побољшају односи са Русијом постале традиционалне, чак и ритуалне. Према речима експерта, државни секретар САД зато мора системски да изговара ту реченицу, јер је на њој грађена предизборна кампања Доналда Трампа.
„Рекса Тилерсона је запослио Доналд Трамп који је градио изборну кампању на обећањима о побољшању односа са Русијом. Он је у тој кампањи победио, али нема техничких могућности и, судећи по свему, жеље да реализује ту тезу. Његови потчињени имају навику и вероватно обавезу да говоре ту ритуалну фразу да се надају побољшању односа са Русијом. То је потребно како би се скренула пажња гласача Доналда Трампа са обећања које није реализовао“, објаснио је Мухин.
У последње време је приметно да се са америчке стране често чују изјаве о намери Вашингтона да се помери са мртве тачке у дијалогу са Москвом и да реши кризу. Почетком недеље, 12. септембра, званична представница Стејт департмента Хедер Наверт је приметила да су односи између Вашингтона и Москве достигли најнижу тачку и да је Тилерсон сигуран да треба предузети мере за смањење напетости.
„Државни секретар је сигуран да није потребна даља ескалација. Наши односи су већ достигли најнижу тачку. Обе наше државе покушавају да унапреде односе и нађу сферу сарадње. Две нуклеарне силе треба да сарађују по питањима који представљају заједнички интерес“, додала је она.
Навертова је додала да амерички спољнополитички ресор жели да прекине са политиком „око за око“ у односима са Москвом и прекине са увођењем новог ограничења за руске дипломате.
Као и Тилерсон, Навертова је поновила тачку мишљења Стејт департмента да ће негативни моменти у дијалогу између Москве и Вашингтона бити превазиђени и да ће се наставити сарадња на заједничким проблемима, као што је ситуација у Сирији.
Она је изразила жељу да се односи са Русијом постепено унапређују.
Истог дана, 12. септембра, заменик шефа дипломатије Русије Сергеј Рјабков је саопштио да састанак руског министра иностраних послова Сергеја Лаврова и Тилерсона може бити одржан на маргинама Генералне скупштине УН која је почела у Њујорку.
„Желели бисмо да наши руководиоци, шефови спољнополитичких ресора, на крају састанка пошаљу државама и међународној заједници позитиван сигнал, договор о решавању макар једног броја проблема“, навео је Рјабков.
Раније је заменик председника комитета Државне думе за међународне послове Дмитриј Новиков изјавио за РТ да Бела кућа треба да пређе са речи на дела.