Зашто нам је норма неуједначена и правила нејасна, као и зашто нам релација преводилац—лектор—читалац често личи на сукоб интереса, питали смо лингвисту Александра Милановића, лекторку Информативног програма РТС-а Јелену Дубајић Пантић, иначе професорку српског језика, и Бојану Ковачевић Петровић, професорку шпанског језика на Филозофском факултету у Новом Саду. Покушали смо да добијемо одговор и на питање да ли је у језичкој пракси, у транскрипцији на српски, баш све дозвољено.
У „Орбити културе“ разговарамо o Фестивалу руског дечјег филма, који је протекле седмице отворен у Београду, а на којем је своју премијеру имало и остварење „Ура, распуст“ Максима Демченка и Јулије Кудојар, које смо угостили у нашем студију.
Догађај који је унео холивудске таласе у нашу свакодневицу збио се у Дворани културног центра, где су посредством видео-линка Београђани разговарали за великаном светског филма Дејвидом Линчом. Са редитељем „Плавог сомота“ и „Твин Пикса“ разговарао је и новинар Спутњика Милан Вукелић.
Шта је данас урнебесно у нашој трагедији и шта ћемо ново прочитати у култном тексту Душка Ковачевића, питали смо младог редитеља Марка Манојловића, који то дело поставља на сцени „Атељеа 212“.
А драмски писац Стеван Вранеш, чијим комадом „Сведобро“ Народно позориште из Ужица отвара сезону, открио је за Спутњик зашто је свету бизниса, у којем годинама успешно гради каријеру, потребан тај важни зачин који се зове „писање“ и „бављење уметношћу“.
О „Мокрањчевим данима“ и доласку славног тенора Зорана Тодоровића у Неготин, значају Мокрањчевог имена за његове земљаке, али и за цео регион, разговарали смо са селектором фестивала Соњом Маринковић.