„Изузетно је важно да се постигне што скорије прикључивање оружане опозиције, његовог конструктивног дела, борби против терористичких организација које оперишу у Сирији, против ДАЕШ-а и Нусра фронта“, рекао је Лаврентјев.
„Уједињење свих Сиријаца у борби против тероризма ће омогућити не само да се постигну позитивне промене у Сирији на терену, на бојном пољу, већ и да се поставе темељи за јачање мера за изградњу поверења међу њима. Наши контакти са представницима сиријских власти и сиријске опозиције показали су да су они још прилично нестабилни, тј. још предстоји дуг пут да се изгради поверење између сукобљених страна“, закључио је Лаврентјев.
Он је додао да Москва позива сиријску опозицију да преиспита своје приступе према промени режима у земљи.
„Наша данашња расправа са делегацијом опозиције била је веома корисна. Не могу да се игноришу покушаји неких опозиционих група да створе неке заједничке структуре под окриљем Сиријске националне армије“, рекао је он.
„Мало је вероватно да ће то довести до повећања ефикасности у борби против ДАЕШ-а и Нусра фронта, јер главни циљ и даље остаје рушење легитимне и међународно признате власти у Дамаску.“
„Због тога смо позвали опозицију да поново размотри свој приступ конструктивнијем ставу“, истакао је он.
Специјални представник руског председника за Сирију је такође навео да се Русија, Турска и Иран, земље-гаранти прекида ватре у Сирији, још нису договорили о расподели снага контроле у зони деескалације у Идлибу.
„Не бих рекао да је било противречности по том питању. У области Идлиба биће смештени посматрачи из све три земље-гаранта. Сâм механизам и конкретна места (расподеле снага) ће бити размотрени“, рекао је Лаврентјев.