Ишингер је рекао да је деведесетих година учествовао у дискусији на којој је било речи о проширењу НАТО-а и критеријумима ступања земаља у организацију.
Тада је био израђен текст од три тачке које би земљи давале позитиван одговор за ступање у Алијансу: све чланице НАТО-а морају да се увере да је земља јединствена у намери да се уједини с Алијансом без ризика од поделе; да су сагласне с тим да је ступање те земље у НАТО добра идеја и да ће она учврстити европску и евроатлантску безбедност у целини.
„Да су сва три одговора била ’да‘, говорили бисмо да је то прилично добра варијанта и да можемо да позовемо ту земљу. Бојим се да, ако бисмо сада применили овај тројни тест из ’90-их на Украјину, не бисмо добили три ’да‘, него три упитника. Због тога мислим да је потребно бити реалан у очекивањима“, рекао је Ишингер.l
Према његовом мишљењу, чланице НАТО-а сада не исказују жељу озбиљно да разматрају идеју позивања Украјине у Алијансу у било ком тренутку, „у најближим месецима или годинама“.
„Кључни проблем је сукоб. Многе чланице НАТО-а ће рећи: ’Ако позовемо Украјину, фактички ћемо пребацити проблем с Русије на НАТО‘“, рекао је Ишингер.