Како се наводи, из Беле куће је саопштено да ће о том питању Трамп већ сутра одржати састанак са светским лидерима, али том сусрету ће присуствовати само они који су спремни да ту декларацију и потпишу.
Наиме, тај документ састоји се из десет ставки, а превасходно се тиче структуралних измена, затим смањења дуплих функција, као и ограничавања појединих органа УН.
Тим поводом огласила се и амбасадорка САД при УН Ники Хејли, која је рекла да ће америчку декларацију подржати 120 земаља.
Истовремено, позив америчког председника на састанак руски лидер Владимир Путин још увек није добио, што значи да би реформу УН Американци желели да спроведу без учешћа Русије иако је управо Русија један од оснивача те међународне организације, оцењује „Взгљад“.
Када је реч о Русији, портал подсећа да је њен представник при УН Василиј Небензја рекао да Русија највероватније неће потписати предложени документ јер, како је објаснио, за повећање ефикасности УН није довољно усвојити декларацију, већ спровести детаљне међувладине преговоре.
Са тим ставом сагласни су и представници Савета федерације Русије, док заменик Комитета за међународне односе Горњег дома руског парламента Константин Косачов каже да би Трамп уместо склапања „тајних коалиција“ требало да организује консултације са реалним партнерима из Савета безбедности, али и да призна грешке које су Американци начинили, почев од Југославије, Ирака, па све до Сирије.