Председник САД се труди колико може да избегава микробе, нарочито оне који се преносе додиром, па и руковањем. То је велики проблем за Трампа, јер, према процени „Њујоркера“, амерички председник се током само једне године рукује са више од 65.000 људи.
Да ли се у томе крије и разлог зашто Трамп није хтео да се рукује са српским министром спољних послова Ивицом Дачићем током њиховог неформалног сусрета у Њујорку?
Сам Трамп је својевремено чин руковања чак назвао „варварским“, па је рекао да приликом сваког руковања има осећај да управо добија грип и „разне друге ствари“.
Научници кажу да Трампов страх није сасвим неоправдан. Амерички журнал за контролу инфекција препоручио је у извештају из 2014. године да се руковање из хигијенских разлога замени сударањем стиснутих шака.
Британски биолози су утврдили да се „бацањем коске“ преноси двоструко мање микроорганизама него руковањем.
Али, у ком тренутку здрав страх прераста у гермафобију „председничког нивоа“?
„То је веома занимљиво питање“, каже професор психологије Мајкл Кириос, стручњак за опсесивно-компулсивне поремећаје са аустралијског Националног универзитета у Канбери.
Према његовом мишљењу, гермафобија је најчешће повезана са опсесивно-компулсивним поремећајима, нарочито ако почне да утиче на нечији посао или друштвени живот.
Председник САД Доналд Трамп наводно избегава да притисне дугме у лифту за приземље, јер се оно најчешће додирује.
Он је о свом необичном страху говорио у књизи „Уметност повратка“ (Art of Comeback) из 1997. године.
„Једно од проклетстава америчког друштва јесте једноставно руковање, а што је човек успешнији и познатији, овај ужасни обичај постаје све гори. Ја сам тотални фрик када је реч о чистоћи руку. Много се боље осећам када темељно оперем руке, а то чиним што је чешће могуће.