Међународни дечји центар „Артек“ је најстарији дечији камп у свету, ове године му се навршило 92 године од оснивања. Према речима директора центра Алексеја Каспржака, све те године је центар окупљао децу са свих страна света, упркос потешкоћама у свету „одраслих“.
„Ми не желимо да деца буду таоци проблема одраслих, одлазак деце у овај камп није политичка одлука, већ је то место где деца могу да буду укључена у дружење са њиховим вршњацима, да се упознају са руском културом. Ради се о светском дешавању, а не о компликованом политичком инструменту“, рекао је он за Спутњик.
Управо стога је, према његовим речима, делегација „Артека“ допутовала у Србију и са Министарством просвете, науке и технолошког развоја потписала споразум који подразумева сарадњу у области размене деце, и омогућава Србији да расписује конкурсе како би деца била у прилици бесплатно да отпутују у камп на Криму.
„У Србији смо нашли партнера и то Министарству просвете, које ће понудити српској деци да отпутују у камп и омогућити им да науче руски језик, да се боље повежу са њиховим новим другарима из Русије, а то ће уједно омогућити и ширење традиционалног пријатељства између Русије и Србије“, истакао је.
Будући да се камп простире се на површини од 218 хектара, Касрпжак рекао је да је реч, практично, о једном дечјем граду, у коме су представљене многе државне, приватне и невладине организације, а свака од њих оргнаизује разноразне конкурсе на које деца могу да се пријаве и да учествују.
Камп је предвиђен за децу школског узраста, а целокупан програм траје 21 дан. Деца током три недеље кампа пролазе различите наставе и тренинге из дисциплина које сами изаберу. У сваком тренутку се у кампу налази преко 3.500 деце, које се баве свими свачим — једни уче да праве мозаик, други да цртају или да се баве музиком, а поред тога, могу се бавити и спортом — од једрења до летења.
„Артек“ је активан током целе године, годишње прихвати 15 смена, а сама идеја јесте да се деца не везују искључиво за школске клупе, већ и да стекну неко практично знање. Све активности су у складу са руским наставним програмом, а када је реч о српској деци, они би боравком у Артеку могли да се опробају како је уопште то похађати руски образовни систем, додао је Каспржак.
Иначе, познавање руског језика није неопходно да би деца боравила у кампу, будући да је сваког тренутка у њему присутан изузетно велики број наицоналности, што деци омогућава да се споразумеју на неком зајендичком језику.
Иначе, споразум који је потписан са српским Министарством подразумева и размену студената са Београдског универзитета, односно они који студирају руски језик или историју, могу да допутују у камп и опробају се као предавачи. Тиме ће, према речима Каспржака, и Србија на неки начин бити представљена на том Кампу, односно деца ће бити у прилици да сазнају које све то ствари красе Србију.