„Врло смо опрезни у погледу јачања мандата мировних мисија. ’Плави шлемови‘ могу да примене силу само за самоодбрану и одбрану мандата. Постојеће искуство давања додатних овлашћења припадницима мировних снага, на пример у Демократској Републици Конго или Малију, још увек нас није убедило да су повећане жртве које приносе мировне снаге у принудним операцијама оправдале резултате постигнуте на терену“, рекао је Лавров на састанку Савета безбедности УН.
„Мандати са применом силе, уколико и задрже такву опцију, треба пажљиво да се подесе за конкретну ситуацију“, истакао је руски министар.
Министар спољних послова изјавио је да „није добро избегавање“ имплементације Минских споразума који су одобрени резолуцијом Савета безбедности УН.
„Постоје перспективе сарадње између УН и ОЕБС-а. Овакву могућност предлаже руска иницијатива за успостављање мисије УН за заштиту специјалне посматрачке мисије ОЕБС-а на југоистоку Украјине у циљу подршке строгој и свеобухватној имплементацији Минских споразума о решавању украјинске кризе“, рекао је Лавров говорећи на министарском састанку Савета безбедности УН о мировним операцијама.
Према његовим речима, „како је познато, ови споразуми једногласно су усвојени Резолуцијом 2202 Савета безбедности УН и није добро избегавање њиховог спровођења“.
Лавров је у свом говору подсетио на прво начело делатности „плавих шлемова“.
„У потпуности је актуелан први и основни принцип мировних операција УН: ’плави шлемови‘ могу да буду распоређени само уз сагласност сукобљених страна“, нагласио је Лавров.
Иначе, пре наступа министра спољних послова Русије Сергеја Лаврова потпредседник САД Мајк Пенс и председник Украјине Петро Порошенко напустили су салу министарског заседања Савета безбедности УН о мировним операцијама.
Украјинске власти су у априлу 2014. године покренуле војну операцију против Доњецке и Луганске Народне Републике, које су прогласиле независност након државног преврата у Украјини у фебруару 2014.
Питање решавања ситуације у Донбасу разматра се, између осталог, и на састанцима у контакт-групе у Минску, која је од септембра 2014. године усвојила три документа који регулишу кораке за деескалацију сукоба. Међутим, и након споразума о примирју између сукобљених и даље долази до размене ватре.
О реформи мировњака УН
Москва поздравља иницијативу за реформу мировних операција УН, рекао је Сергеј Лавров.
„Поздрављамо иницијативу Етиопије да се одржи састанак на тему реформе мировних снага УН“, рекао је Лавров у свом говору на састанку Савета безбедности УН.
Он је подсетио да је Русија још 2014. у Савету безбедности УН одржала отворени састанак о овом питању.
Према његовим речима, „већ тада је било очигледно“ да „активности УН у мировном правцу захтевају прилагођавање савременим међународним реалијама“. Министар је напоменуо да је од тада обављен велики посао, међутим, нови задаци у области мировних операција захтевају наставак међународних дискусија.
„Принципијелни став Русије је да се решавање свих сукоба мора извршити, пре свега, политичким методама заснованим на националном дијалогу“, нагласио је Лавров.