Шпанска Влада наложила је хапшење организатора референдума о независности Каталоније, који је шпански Уставни суд прогласио неуставним. До сада је ухапшено 12 политичких функционера Каталоније, а каталонским јавним службама наложено је да не сарађују са организаторима референдума.
Овај потез централне Владе изазвао је протест грађана Каталоније, који су изашли на улице, док је регионални председник Карлес Пуиџемон рекао да је шпанска Влада у Каталонији увела дефакто ванредно стање.
Ситуација у Каталонији изашла је из правног оквира и већ је довољно заоштрена, каже аналитичар Зоран Миливојевић, који додаје да би било природно да се одлука шпанског Уставног суда поштује.
„Међутим, очигледно је да каталонска Влада и већина, која је тамо на власти, жели по сваку цену да спроведе тај референдум, односно да њихова политичка воља иде према отцепљењу“, објашњава Миливојевић.
Ствар је ескалирала тако што је Мадрид почео да хапси каталонске политичке прваке, односно да даје до знања да ће силом сузбити сваку могућност да се референдум спроведе, додаје Миливојевић.
„Шта може Каталонија да уради? Пошто сепаратисти имају већину у власти, могу политичким средствима да истрају на легалитету и легитимитету и могу једним широким народним незадовољством да искажу свој став према Мадриду и та ствар може даље да ескалира нестабилношћу, не само у Каталонији, него и у целој Шпанији“, закључује Миливојевић.
Референдум може да се и не догоди, али каталонске власти неће одустати од политичког циља независне Каталоније, сматра Миливојевић.
Каталонски сепаратизам има дугу историју. Још за време шпанске републике (1931 — 1939) каталонски политичари су се залагали за независност те покрајине. После слома републике и успостављања диктатуре профашистичког генерала Франциска Франка, Каталонија је, заједно са Баскијом, била изложена већој репресији, него друге шпанске покрајине.
Под Франком, Каталонцима су негирана сва национална права, укључујући и употребу језика. Сам Франко је каталонски језик поредио са кевтањем паса. После Франкове смрти и успоставе демократије у земљи, Каталонија је добила најширу могућу аутономију у оквиру Шпаније.