„Савезна влада до данашњег дана није објаснила на темељу којег закона је на јесен 2015. године допустила избеглицама улазак у земљу. По правилу, те особе су морале да буду послате натраг у Аустрију, која важи за сигурну земљу“, наводи се у процени правног одељења научне службе Бундестага, у коју је увид имао дневник „Велт“.
Наглашава се да правници Бундестага исто тако сматрају да је за одлуку оте врсте било потребно и одобрење Парламента. Они се позивају на одлуку Уставног суда, који је одредио да одлуке о усељењу у Њемачку, у вези са контролом удела становништва страног порекла, доноси законодавна власт, односно Бундестаг, па је тако и о отварању граница за избеглице требало да одлучују посланици Парламента.
Подсећа се да је одлуку о отварању граница за избеглице 4. септембра 2015. донела сама канцеларка Ангела Меркел након консултација са неколико министара.
Према постојећим законима изузеће од „забране уласка“ у земљу избеглицама из суседних, сигурних земаља, може да изда само Министарство унутрашњих послова. Али тај формални чин никада није извршен, тако да, како се закључује у вештачењу, одлука о отварању граница „никада није правно утемељена“.
Наводи се да би вештачење научне службе Бундестага могло да доведе Владу Ангеле Меркел у неприлике, јер су странке Алтернатива за Немачку (АФД) и Либерално-демократска странка (ФДП) најавиле покретање истражне комисије на тему одговорности за прилив избеглица у Немачку, уколико након недељних парламентарних избора уђу у Бундестаг.
Подсећа се да и ФДП и десно популистички АФД, према свим испитивањима јавног мњења, у недељу прелазе изборни праг и улазе у Бундестаг. Критика избегличке политике Ангеле Меркел темељ је успеха десних популиста из АФД, који би на овим изборима могли да постану трећа политичка снага у Бундестагу.