Севернокорејски лидер Ким Џонг Ун поручио је да је амерички председник „ментално поремећен“ и да ће „скупо платити“ због упућених претњи, а министар спољних послова Северне Кореје Ри Јонг Хо најавио је да би та земља, као одговор Трампу, могла да тестира хидрогенску бомбу у Тихом океану.
Ким Џонг Ун је оценио и да говор америчког председника у УН потврђује да је нуклеарни програм Пјонгјанга био „исправан пут“.
Трамп је реаговао на Твитеру, написавши: „Ким је лудак коме не смета да изгладњује или убија сопствени народ, а сада ће бити стављен пред испит са каквим се до сада није суочио.“
Трамп само повећава напетост
Са друге стране, после Трампове најаве да ће се Вашингтон повући из нуклеарног споразума са Ираном, Техеран је представио балистичку ракету „Корамшар“ далеког домета (2.000 километара), која може да носи неколико бојевих глава.
Председник Ирана Хасан Рохани раније је изјавио да Техеран намерава да повећа потенцијал ракетног комплекса, не тражећи одобрење.
На питање да ли Трампова оштра реторика води ка новој милитаризацији на глобалном нивоу, Сергеј Волков, копредседник Заједнице војних политиколога, сматра да изјаве америчког председника само повећавају ионако напету ситуацију у свету.
„Таква реторика дефинитивно утиче на процес милитаризације, али зависи и шта подразумевамо под тим појмом. Ако је реч о повећању производње оружја и модернизацији већ постојећег наоружања, то је континуиран процес, на који изјаве светских лидера немају никакав утицај. Али ратоборна реторика повећава напетости, па сходно томе и вероватноћу коришћења војне силе, пре свега од стране самих САД. Мислим да ће Северна Кореја и Иран и даље наставити да развијају своје нуклеарне програме, али неће нападати суседе, јер ако би Пјонгјанг то урадио онда би дошло до нестанка те земље. Што се тиче Ирана, њихове ракете Израелу у суштини не могу ништа, јер та земља има системе ’Патриот‘.“
Почело је са америчким „хуманитарним“ интервенцијама
Алексеј Фењенко са Института за међународну безбедност Руске академије наука каже, међутим, да је процес милитаризације почео много пре Трампа — још средином деведесетих година прошлог века.
„Тада су САД спровеле низ тзв. ’хуманитарних‘ интервенција, чиме су доказале да су спремне да руше владе које нису лојалне Вашингтону. Тог тренутка, само земља која поседује системе за масовно уништење може да се осећа безбедно, јер зна да је Америка сигурно неће напасти. У том смислу, Трампова реторика се ни по чему не разликује од реторике Обаме, Буша Млађег, Клинтона, или било ког председника САД у последњих 30-40 година. Притом, Ким Џонг Ун ће лансирати нове нуклеарне ракете без обзира на то ко је тренутно на власти у Белој кући. Подсећања ради, Пјонгјанг је пре неколико година напустио Споразум о примирју из 1953. године и извео је низ нуклеарних тестирања. То је било за време Обаминог мандата. Уосталом, шта друго преостаје Ким Џонг Уну кад у свакој новој америчкој стратегији за националну безбедност пише да САД планирају да смене режим у Северној Кореји?“, пита се Фењенко.
Шеф руске дипломатије Сергеј Лавров поручио је да Москва одлучно осуђује „ракетно-нуклеарне авантуре“ Северне Кореје, али је уједно и упозорио да јачање војне хистерије у вези са том земљом представља „не само безизлазан, већ и погубан пут“.