Амерички председник Доналд Трамп је на заседању Генералне скупштине УН 21 пут помињао термин „суверен“ и „суверена држава“ и заправо на тај начин, према мишљењу Александра Гајића из Института за европске студије, показао да се спољнополитичка агенда Америке за време његове администрације креће ка класичном вестфалском поимању међународних односа и међународног поретка.
Трамп је говорећи у уторак на Генералној скупштини УН позвао чланице те организације да штите суверенитет и поштују границе „од Украјине до Јужног кинеског мора“. С друге стране је министaр спољних послова Русије Сергеј Лавров поздравио и пријатном оценио такву поруку о значају поштовања суверенитета држава.
Доналд у Хенријевим ципелама
Због тога се, указује Гајић, може рећи да делимично стоји теза да је главна порука ГС УН једина додирна тачка Америке и Русије — почетак краја глобализма и повратак на националнe државе.
И Трампов предизборни слоган и његове спољнополитичке активности, сугерише Гајић за Спутњик, иду у правцу реалполитичког сагледавања, односа али у оквирну тог класичност вестфалког сагледавања међународних односа, односно приоритета суверених држава. Дакле, да се од стране Американаца напушта глобалистичка агенда.
Наступ председника САД у УН је, подсећа Гајић, био критикован више због означавања појединих суверених држава одметничким државама.
„Покушало се да се тај његов коментар и те његове квалификације ставе у контекст Буша Млађег и унилатеризма америчког из времена неоконзервативизма. Међутим, овде се не ради о неоконзервативном приступу код Доналда Трампа већ се напротив ради се о реалполитичком приступу коме је најближи Хенри Кисинџер“, сматра Гајић.
Трамп посматра суверене државе као равноправне, али да Америка у складу са својим реалним интересима и савезништвима нема могућност да се супротстави, односно да интервенише у оним случајевима кад опасност прети њима или њиховим савезницима, констатује Гајић, док је код неоконзервативаца преовладала димензија моралне супериорности демократских капацитета Американаца који им омогућавају да унилатерално интервенишу.