У Немачкој су вечерас, тачно у 18 часова, затворена бирачка места у свих 299 округа и тиме је завршено гласање на изборима за 19. послератни сазив Бундестага, на које је позвано 61,5 милиона бирача с правом гласа.
Политички аналитичари наглашавају да у Берлину, највероватније, неће бити промена и да ће демохришћани са Меркеловом на челу наставити да владају у такозваној великој коалицији са социјалдемократама.
У складу са истраживањима јавног мњења и расположењем грађана, у Берлину највероватније неће бити политичких промена, а то би могло да значи да би и у односу према европским темама као и европском путу Србије спољна политика и подршка Немачке могла да остане непромењена.
На изборима, за које право гласа има тачно 61,5 милиона Немаца, очекује се да би другопласирана партија, са око 22 одсто гласова, требало да буде Социјалдемократска партија (СПД) Мартина Шулца, „изазивача“ Меркелове, док би трећа по снази у Бундестагу могла да буде десничарска Алтернатива за Немачку (АфД), партија добростојећих мушкараца и евроскептика која је највише политичких поена добила на теми избеглица.
Ко ће с Меркеловом владати Немачком, али и Европом, отворено је питање, а аналитичари верују да је наставак владе „велике коалиције“ између њених демохришћана и социјалдемократа Мартина Шулца сасвим могућ и очекиван.
Не искључује се, међутим, ни могућност такозване „Јамајка коалиције“, у бојама заставе те острвске земље.
То би била коалиција између демохришћана (црни), партије Зелени (зелени) и либерала (жути), који ће на челу са младим Кристијаном Линднером, за кога се каже да је „нови Геншер“, поново ући у Бундестаг.