Протеклог викенда „Паис“ је објавио два чланка у којима је оптужио низ руских медија, укључујући РТ, Спутњик и РИА Новости за необјективно праћење догађаја у Каталонији. Аутор чланка сматра да је „машина ширења лажних вести коју је Русија користила како би ослабила САД и ЕУ почела да ради пуном паром у Каталонији“.
„Размотрили смо чланак који се овог викенда појавио у листу ’Паис‘, а њега је потписао један од руководилаца овог издања и тиче се такозваног мешања Русије у каталонски процес“, рекао је амбасадор.
„То нас је јако изненадило, тим пре што је све у чланку помешано — и Виликикс и оптужбе Русије за мешање у изборе у неке друге државе и ботови, помињу се и неки каталонски политичари за које нисмо никада чули. Све то представља велику кашу које се ’рука Москве‘ не би ни дотакла. Штавише, у понедељак је на државној телевизији ’24 сата‘ аутор чланка ’наставио да шири своје фантазије и тражио руку Кремља свуда“, рекао је амбасадор.
Корчагин је подсетило да је шпанско друштво које је „кроз своју историју преживело доста тешких периода, прешло са диктатуре на демократију, створило имунитет од различитих врста политизованих и идеолошких инсинуација“.
Са друге стране, према речима амбасадора, овакви наступи у медијима показују да „у Шпанији постоје кругови који не могу да се супротставе искушењу да за било шта оптуже Русију“.
„Судећи по речима аутора чланка на телевизији, добија се следеће: Кремљ је организовао ’брегзит‘, утицао на изборе у САД, организовао улазак десничарској несистемској опозицији у Бундестаг, док је шпанска остала по страни. То није добро — Шпанија је такође важна држава, а овде се нису мешали. И аутор чланка је одлучио да све то поправи, нашавши Каталонију“, изјавио је Корчагин.
Амбасада је послала текст са својим погледом на ствари листу који је објављен у електронској верзији „Паиса“, као и писмо водитељу и директору информативног програма где је гостовао аутор.
„Ми смо објавили своја писма и саопштења на друштвеним мрежама. По тим одзивима које добијамо, види се да Шпанци заиста имају тај имунитет — читаоци апсолутно не прихватају тај поглед да за све у свету траже руку Кремља. Руско-шпански односи су били и остали сјајни, пријатељски и узајамно корисни“, рекао је Корчагин.
Руска Амбасада у Шпанији је подсетила да Русија сматра да је конфликт у Каталонији унутрашња ствар Шпаније.