Лист наводи да ће ограничење представљати одговор америчких власти на „забрану Кремља за лет изнад Калињинграда“. У оквиру Споразума о отвореном небу, удаљеност извиђачког лета може бити до 5.500 километара.
„Русија је увела ’сублимит‘ на дужину лета изнад Калињинграда до 500 километара“, додаје „Волстрит џурнал“.
Новине наводе да би Сједињене Америчке Државе могле да ограниче летове руских војних авиона изнад Аљаске и Хаваја.
„Желимо да приморамо Русију да се поново придржава Споразума“, рекао је неименовани високи амерички званичник.
Москва је упозната са плановима Вашингтона које би могли да ступе на снагу 1. јануара 2018. године, изјавио је за Спутњик Михаил Уљанов, директор Одељења за неширење и контролу наоружања Министарства спољних послова Русије.
„Да, знамо да ће Американци предузети такве кораке. Данас у Бечу одржава се пленарно заседање Комисије за отворено небо. Очигледно да Американци тамо званично износе своје одлуке. Колико сам схватио, уводи се низ ограничења која ће ступити на снагу 1. јануара 2018. године“, казао је руски дипломата.
Москва не искључује узвратне мере у случају да Вашингтон ограничи посматрачке летове руских авиона изнад територије САД, саопштио је Уљанов.
„Наравно, мораћемо да проучимо те одлуке америчке стране које се тичу учешћа наше војске. Мислим да ће се, највероватније, радити о некој врсти реципрочних мера са наше стране“, рекао је Уљанов.
„Што се тиче тврдњи на наш рачун, ми их не сматрамо оправданима. Заправо, Споразум (о отвореном небу) је веома сложен, његове одредбе не могу се увек јасно тумачити, тако да је потребно тражити компромисе и решења“, истакао је руски дипломата.
Америчка делегација ће нове мере најавити током састанка Консултативне комисије за Споразум о отвореном небу који ће бити одржан у Бечу.
Споразум о отвореном небу потписали су у Хелсинкију 24. марта 1992. године представници 23 државе-чланице ОЕБС-а. Русија га је ратификовала у мају 2001. године. Потписнице Споразума могу да прелећу преко територије других земаља ради праћења војних активности.