Чак и да Хрватска усвоји закон о правима хрватских бранитеља, у чијем нацрту као агресоре по први пут означава Србију, Црну Гору и велики број припадника српске националне мањине у Хрватској, како за Спутњик тврди адвокат Томе Фила, нема правног значаја у међународном праву и на основу њега не може да тражи неку накнаду штете.
Терање капом ветра
Све хрватске партије у Сабору су за усвајање овог закона. Такође, како пише Блиц, већином траже и ратну одштету која ће, према процени појединих заступника, коштати Србију чак 40 милијарди евра. Посланик Јосип Јакић из ХДЗ-а чак тврди да је одштета један од пет главних услова за приступ Србије ЕУ.
„Да су Хрвати знали да то могу да траже, они би то већ урадили, али Србија није проглашена кривом да је извршила агресију на Хрватску. Значи, то су приче за малу децу. То не може. И они знају да то не може“, категоричан је Фила.
Међутим, сугерише он, предлог оваквог закона се користи за хрватске унутрашње-политичке потребе. Хрвати су, подсећа Фила, од почетка говорили да нису могли да врше ратне злочине јер су се бавили одбрамбеним ратом.
„Зато се они зову бранитељи јер су као бранили Хрватску од Срба и Црногораца. Са Црногорцима су нашли решење јер је Мило Ђукановић платио неке накнаде за Конавље и оне краве, што су све покрали браћа Црногорци. А са Србијом морају да доказују да су жртве, иако је милион Срба исељено из Хрватске. Срба је било 14-15 одсто, а сад их нема ни пет одсто и сви су на путу да престану да буду Срби“, подсећа Фила за Спутњик.
Против закона се побунио председник Самосталне демократске српске странке Милорад Пуповац, а као тему га је поставио и председник Србије Александар Вучић на маргинама заседања Генералне скупштине УН у Њујорку.
Једина, наводна дилема, о овом закону јесте да ли да као агресоре означе велики број Срба или део Срба који је живео у Хрватској.
„Не, они не могу да оптуже Србе који живе тамо. Јер су Срби остали тамо и Хрвати су све могуће оптужнице искористили да их оптужују, да хапсе и на крају су исцрпели све. Оно Срба што живи сад у Хрватској сигурно није уплетено ни у какав рат“, јасан је Тома Фила.
Тамошњи Срби би у сарадњи са Милорадом Пуповцем, сматра Фила, требало да одлуче да ли остају у влади која дозвољава доношење таквог закона или не остају.
„Наиме, ако се плоча ’За дом спремни‘ премешта из Јасеновца и Клину, то није ништа друго, тај натпис остаје. Тај натпис је фашистички. И то не сме да стоји нигде“, напомиње Фила и понавља да је на Пуповцу да напусти владу Хрватске ако се настави тај тренд.
Морална осуда Срба у Хрватској
Предложени закон о правима хрватских бранитеља је за Милорада Пуповца неприхватљив из више разлога јер, како је рекао Пуповац, стигматизује већи део Срба у Хрватској, има негативне политичке и правне консеквенце и додатно отвара сукобе између Хрватске, Србије, Босне и Херцеговине и Црне Горе, пошто поново отвара питање о узроцима и последицама рата.
„Овакав предлог закона је политичка одлука. Ако би се тако поигравали, и Србија може да донесе закон да је Хрватска извршила агресију на Србију или на Порторико или на Мозамбик. Па то уопште ништа значи“, резонује Фила за Спутњик.
Међутим, указује он, ако би био усвојен, имао би велике последице по Србе у Хрватској јер би могли да буду малтретирани као агресори, као људи који су нападали мирно хрватско становништво, растурали хрватску државу.
„Протерани Срби из Хрватске не могу уложити неку врсту контратужбе. Све је што је могло да се проба, пробано је. Хрватска поставка је да су се Срби из Хрватске повукли јер је то тражила српска држава и Слободан Милошевић. Да уопште није требало да напусте Хрватску. А кад су већ отишли, онда шта можемо“, појашњава правне опције Фила.
Хрвати никад нису признали да су се Срби иселили бежећи од усташког ножа, истиче Фила за Спутњик, да су убијани и малтретирани.
„Не заборавите да у Хагу ниједан хрватски политичар нити генерал није осуђен за злочине над Србима у Хрватској. Сви Хрвати који су осуђени, осуђени су за Босну и Херцеговину. Хрватска је потпуно чиста у Хагу. Испало је да су Срби који су изгинули у Хрватској, извршили вероватно самоубиства. И да су добровољно одшетали до Србије јер им је било досадно да живе у Хрватској“, закључује Тома Фила.