„Двадесет осмог септембра у 23.27 (по московском времену) покренут је реактивни систем енергетског блока три Тјанванске нуклеарне електране. Почела је контролисана ланчана реакција, системи контроле забележили су појаву првих неутрона“, саопштио је данас генерални извођач радова, група АСЕ компаније „Росатом“.
Капацитет реактора повећаваће се постепено до нивоа који је довољан за производњу енергије. Очекује се да ће се то догодити ове јесени, а почетак комерцијалне експлоатације блока три планиран је за фебруар наредне године.
Тјанванска нуклеарна електрана је највећи објекат руско-кинеске економске сарадње. 2007. годне успешно је завршена изградња енергетских блокова један и два, чији је капацитет по хиљаду мегавата.
Ова нуклеарна електрана важи за једну од најпоузданијих и најбезбеднијих на свету. Управо је у прва два блока Тјанванске станице постављен „хватач језгра“, јединствени изум руских нуклеарних инжењера, који представља један од специјалних система заштите нуклеарних електрана.
„Прва два блока, која смо изградили у сарадњи с кинеским колегама, су међу најбољима у земљи. На Тјанванској платформи смо употребили наше најнапредније изуме и технологију у области нуклеарне енергетике и управљања изградњом. Надамо се да ће други сегмент електране ефикасно служити кинеском народу, учвршћујући сарадњу наших земаља“, навео је шеф групе АСЕ Валериј Лимаренко.
Раније је саопштено да Кина позива Русију да учествује у изградњи најмање два блока нове нуклеарне електране од шест блокова на истоку земље.
До краја ове године очекује се да ће бити потписан споразум о заједничкој изградњи енергетских блокова седам и осам Тјанванске нуклеарне електране. За њих „Росатом“ нуди најсавременије реактивне уређаје ВВЕР-120, који одговарају највишим стандардима ефикасности и безбедности.
Још један правац развоја руско-кинеске нуклеарне сарадње су и реактори на брзим неутронима, који, како се сматра, имају бројне предности за развој нуклеарне енергетике, јер омогућавају затварање нуклеарног циклуса. Русија и Кина могу да сарађују и на нуклеарно-енергетским пројектима у другим земљама.