Иако је све прилично алармантно, реакције неких људи на мрежама су биле прилично грубе.
Симулацију је на Твитеру објавио Ласина Зербо, шеф „Договора о општој забрани нукеларних тестова“, која има задатак да прати тестове оружја. Зербо ју је назвао „грубом симулацијом“ облака радио-изотопа из „хипотетичког атмосферског распада“ преко Пацифика.
In response to inquiries: Rough simulation (Sept15-29) of #radio-isotope cloud from hypothetical atmospheric burst over Pacific: #CTBT #IMS pic.twitter.com/361ZBkoUy7
— Lassina Zerbo (@SinaZerbo) 28. септембар 2017.
У графици нису дати додатни подаци, нити су предочене опасности које такав облак може имати по људско здравље. Зербо је касније појаснио да је то „једноставно груба симулација“ коју је објавио ка одговор на бројна питања.
Неки људи са мрежа нису баш били задовољни одговором, а један од корисника је то назвао „довођењем у заблуду“ рекавши да ће „људи све протумачити као катаклизму“.
Simply a rough simulation of potential cloud that cld carry isotopes! In response to specific inquiries and nothing more.
— Lassina Zerbo (@SinaZerbo) 28. септембар 2017.
Професор са Харварда каже да би људи могли да помисле да се ради о обичним облицима.
This is very misleading. Folks will interpret as cataclysmic. Localized rad levels and global fallout totally different.
— Tucker Murray (@TJM11291) 28. септембар 2017.
Све се дешава док Вашингтон и Пјонгјанг воде вербални рат, а Доналд Трамп обећава „уништење Северне Кореје“ уколико се САД одлуче за војно решавање кризе.
They will confuse it with the kinds of fallout clouds they are used to reading about, the "take shelter for 2 weeks" kind. pic.twitter.com/JEvIhbe97L
— Alex Wellerstein (@wellerstein) 28. септембар 2017.
Његово упозорење уследило је након што је севернокорејски министар спољних послова Ри Јонг Хо рекао на Генералној скупштини УН да Трампове увреде упућене Ким Џонг Уну изискују „неизбежну посету севернокорејских ракета територији САД“.
Према Рију, „најјача експлозија атомске бомбе“ била би „једини могући и најбољи одговор“ Сједињеним Државама.
Одговарајући на ове коментаре, Трамп је на Твитеру рекао како руководство Северне Кореје „неће још дуго“, док је Кима назвао „малим Ракеташем“.
Just heard Foreign Minister of North Korea speak at U.N. If he echoes thoughts of Little Rocket Man, they won't be around much longer!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 24. септембар 2017.
Верује се да је Северна Кореја спровела шест нуклеарних тестова, а за најновији се сматра и да је најјачи. Групе за праћење процењују да је тест-експлозија из 3. септембра била 16 пута јача од бомбе која је уништила Хирошиму у августу 1945. године.