Сукоб би подразумевао инвазију Северне Кореје, а како наводи РУСИ, „борбе не би биле ни кратке ни хируршки прецизне“. У случају напада било које земље, само неколико сати би било на располагању да се пронађе адекватан одговор.
Генерални директор Института Малколм Чалмерс рекао је да би рат могли да изазову и Вашингтон и Пјонгјанг, упозоривши на то да постоји повећани ризик да председник САД Доналд Трамп предузме први корак, с обзиром на његов став да жели да „реши проблем“ што је пре могуће.
„Рат је сада стварна могућност. Северна Кореја брзо напредује у својим ракетним и нуклеарним програмима, време није на страни демократије“, наводи се у извештају.
РУСИ наводи да би рат могао да почне на неколико начина. Постоји могућност превентивног удара Северне Кореје, уколико буде постојало веровање да САД спремају напад. Такође се наводи да би Север могао да испровоцира САД тиме што би лансирао ракету, која би пала у воде надомак Калифорније или Гвама, што је америчка територија.
Почетак рата обележио би велики напад САД праћен сајбер-офанзивом.
Иако се зна да је Пјонгјанг развио нуклеарну технологију много раније него што се мислило, чак и без коришћења неконвенционалног наоружања, суочили бисмо се са стотинама хиљада жртава.
Рат би такође оставио стравичне последице на светску економију.
Упозорење института долази након што је министар спољних послова Северне Кореје Ри Јонг Хо рекао да је претња председника САД Доналда Трампа да режим севернокорејског лидера Ким Џонг Уна неће потрајати још дуго проглашење рата и да Пјонгјанг има право да предузме контрамере.
Северна Кореја је такође запретила да ће срушити америчке авионе, који су недавно вршили прелете у близини Корејског полуострва, пише „Индипендент“.
Трамп је одбацио тврдњу о проглашењу рата, али је упозорио да ће САД „тотално уништити“ Северну Кореју ако буду присиљене да се бране.
Такође је Кима упорно називао „ракеташем“, на шта му је овај одговорио да ће „ватром укротити ментално поремећеног маторог лудака“.
Танјуг