Тилерсон ће, конкретно, бити одговоран за утврђивање на законодавном нивоу антируских санкција које је увео претходни амерички председник Барак Обама због ситуације у Украјини. Осим тога, он ће надгледати спровођење низа чланова закона о санкцијама против Москве због наводних сајбер-напада.
Амерички државни секретар такође ће доносити одлуке о издавању виза лицима која „наносе штету сајбер-безбедности“ поступајући у интересу Русије, наводи се у меморандуму.
Раније је Министарство финансија САД издало директиву према којој ће ограничења финансирања банака и нафтних и гасних руских компанија, која су наметнута према новом закону о санкцијама, ступити на снагу 28. новембра.
Максималан рок за финансирање руских банака под америчким санкцијама биће смањен на 14 дана, а за нафтна и гасна предузећа — до 60 дана (сада је рок 30, односно 90 дана).
Од 2014. године ЕУ и САД су увеле низ санкција против Русије због ситуације у Украјини. Москва је више пута изјављивала да није страна у унутрашњем украјинском сукобу и да је контрапродуктивно да се са њом разговара на језику санкција.
Администрација председника Барака Обаме крајем децембра 2016. усвојила је пакет антируских санкција због наводног „мешања у изборе“ и „притиска на америчке дипломате“ који раде у Русији. Америчке власти нису достављале доказе о учешћу Русије у хакерским нападима са намером да се утиче на исход гласања. Русија негира ове оптужбе, а портпарол руског председника Дмитриј Песков је истакао да су оне „апсолутно неосноване“.