У првом авиону који је стигао у Србију су делови два МиГ-а 29, које су за потребе лета раставили руски техничари.
Због веома осетљивог посла у вези са утоваром, авион није полетео у заказано време. У широком прстену око аеродрома „Батајница“ забрањена је употреба фото-апарата и камера.
Након слетања „Руслана“ на батајнички аеродром, Вулин је изјавио да је 4. јула од руске стране стигло обавештење да ће договор између врховног команданта Оружаних снага РФ Владимира Путина и врховног команданта Војске Србије Александра Вучића бити испуњен 2. октобра.
„Као што видите, то се и десило и 2. октобра 2017. године. Прва два МиГ-а из војнотехничке помоћи коју смо добили од Оружаних снага Руске Федерације стигла су на аеродром ’Батајница‘. До петка ће стићи и преостала четири авиона и моћи ћемо са поносом да кажемо да први пут од 1987. године наше ваздухопловство добија нове апарате“, рекао је Вулин.
„Велика је ствар што успевамо да се изборимо не само за побољшање положаја наших припадника, већ и да наша армија буде снажнија, организованија и савременија“, додао је Вулин, наводи се у саопштењу Министарства одбране.
Начелник Генералштаба Војске Србије генерал Љубиша Диковић истакао је да је данас велики дан за Војску и Ратно ваздухопловство Србије, јер после практично неколико деценија добијамо авионе, што је веома значајно за укупну одбрамбену способност наше земље.
Он је захвалио председнику Републике Србије и Влади што су обезбедили ваздухоплове и нагласио да је данашњим чином Ратно ваздухопловство Србије спасено.
Командант РВ и ПВО генерал-мајор Ранко Живак нагласио је да је ово историјски дан за Ратно ваздухопловство и Противваздушну одбрану Србије, додајући да ће ти ваздухоплови бити значајан допринос нашим способностима и да ће припадници РВ и ПВО дати све од себе да би безбедност Републике Србије и њеног ваздушног простора била на највишем нивоу.
План је да сви делови шест ловаца буду допремљени до петка 6. октобра, а спектакуларна премијера биће организована 20. октобра, на Дан ослобођења Београда.
Након тога следи рад на ремонту ловаца чији детаљи, због специфичности уговора, нису познати.
Како Спутњик сазнаје, поједини делови авиона ипак ће морати да буду послати у Русију како би ремонт био комплетиран.