Према процени Фискалног савета после три године фискалне консолидације први пут су, на основу постигнутих резултата, створени услови за повећање буџетских издатака за примања запослених у државној служби и пензија.
Премијерка је најавила да ће средином октобра представити резултате рада Владе Србије у првих сто дана и рекла да је „данас задовољна оним што је урађено“. Тада ће вероватно открити и проценат повећања.
Повишица плата и пензија у просеку до пет одсто била би у складу са растом бруто домаћег производа (БДП). Председник Фискалног савета Павле Петровић сматра да су минимална одступања могућа само где су очигледни диспаритети, као у здравству које напуштају најшколованији кадрови а његов колега Владимир Вучковић истиче да повишице не треба да буду линеарне, већ да се одреде према заслугама. Како каже, треба да се исправе тренутни недостаци у систему плата и пензија јер лекари, просвета и администрација зарађују мало, док неки у јавном сектору можда имају и превисока примања за послове који обављају.
Са професором др Божом Драшковићем са Београдске банкарске академије Јелица Путниковић у данашњој Енергији Спутњика разговара о томе како је пресечен овај Гордијев чвор јер најгласнији у захтевима су из такозваних министарстава силе, где су министри тражили повећање од десет одсто, да ли свим пензионерима примања треба повећати линеарно или повећање израчунати на основу тога колико је коме пензија била умањена; да ли су решење платни разреди; да ли је фискална консолидација завршен и где смо сада у односу на године када је социјални мир купован нереалним повећањем плата и пензија…