Након референдума супротног шпанском уставу, на којем се већина бирача изјаснила за независност, премијер Маријано Рахој се налази под притиском супротних захтева шпанских странака. Странка центра Грађани, која је партнер његове владе, тражи покретање члана из Устава који омогућује централној влади преузимање контроле над Каталонијом.
С друге стране, највећа опозициона странка Шпанска социјалистичка радничка странка (ПСОЕ) тражи од Рахојеве Народне странке дијалог с каталонском владом.
Ове три странке, од четири највеће у парламенту, противиле су се референдуму у Каталонији и настављају да позивају на целовитост Шпаније.
„Радимо на мерама које ће заштити народ Каталоније. Имамо спремне све потребне мере и о њима разговарамо с различитим политичким представницима“, рекла је Сораја Саенз де Сантамарија, потпредседница Владе, у обраћању новинарима.
Она је тако одговорила на питање да ли ће Влада применити Члан 155 Устава, што захтева одобрење апсолутне већине заступника у парламенту. Према том члану, ако нека од 17 покрајина не испуњава своје обавезе или тешко повреди интерес Шпаније, Влада може да примени мере како би се присилно спровеле обавезе покрајине.
Након што се састао с двојицом страначких лидера, који су га раније подржали у вези са правом на одржавање референдума, Рахој је обећао да ће размотрити предлоге Педра Санчеза из ПСОЕ-а и Алберта Ривере из странке Грађани.
Уколико се настави ова неизвесност, каталонска криза могла би да угрози Рахојев мандат, као и политичку стабилност Шпаније. Његова Народна странка има мањинску владу и зависи од подршке Грађана, четврте по величини странке у парламенту, која је настала у Каталонији на противљењу поборницима независности. Рахој је пре годину дана добио нови четворогодишњи мандат.
Лева странка Подемос, трећа у парламенту, већ је затражила оставку Рахоја. Шпанија се опоравља од дугогодишње економске кризе, па би каталонско питање могло да угрози привредни раст, процењен на 3 одсто ове године.
У уторак се више стотина људи окупило у Барселони испред просторија Народне странке протестујући против полицијске акције у недељу. Стотине људи окупиле су се и испред станице шпанске полиције, а синоћ су демонстранти и управници једног хотела затражили од 500 припадника шпанске Цивилне гарде да напусте хотел у којем су били смештени. У једном мањем месту с градске куће је скинута и бачена шпанска застава.
„То су мафијашке мере“, рекла је потпредседница Владе. Она је додала да каталонска влада ствара пукотину у каталонском друштву фаворизујући заговорнике независности.