Љајић је, образлажући у уторак у Скупштини Србије Предлог закона о електронском документу, електронској идентификацији и услугама од поверења у електронском пословању, рекао да је досад, због компликоване процедуре, свега 360.000 грађана користило услуге електронског потписа, што је свега пет одсто становништва.
„Сада уводимо револуционарну услугу од поверења — квалификовани електронски потпис“, каже Љајић и наводи да ће он бити еквивалент својеручном потпису, а најављује и увођење електронског печата за правна лица и формирање електронског магацина за чување документације.
Предвиђено је и признавање пуноважности електронског документа и његово изједначавање са папирним документом, што ће, каже, смањити употребу докумената у папирној форми.
За правно лице предвиђено је постојање електронског печата који ће бити еквивалент електронском потпису за правно лице.
„Ако је електронски потпис замена за својеручни потпис, онда је електронски печат замена за печат и својеручни потпис овлашћеног лица заједно, односно има пуноправну снагу“, каже Љајић.
То ће, истиче, решити многе проблеме који су се појављивали у пракси јер су власници фирми свој потпис давали запосленима што је, наводи, не само противзаконито, већ отвара простор за злоупотребе.
Опширније овде.